Jarosław Miłkowski

Dekomunizacja po gorzowsku: zamiast ptaka radziecki generał

Takie memy można znaleźć już w internecie Fot. Facebook/Gorzowska Brygada Czerwona imienia Walerija Bielikowa Takie memy można znaleźć już w internecie
Jarosław Miłkowski

W ramach dekomunizacji ulicę Janka Krasickiego ma zastąpić... ul. Bielikowa. Tylko, że Bielikow był... radzieckim wojskowym

„Walczyli dzielnie! Nie zginie polska mowa! Zamiast naszego Bielika wybrali Bielikowa” – rymuje na Facebooku były radny Michał Szmytkowski. Na tym popularnym portalu społecznościowym wyśmiewa on to, co stało się na ostatniej sesji rady miasta. Do 2 września radni mieli przyjąć uchwałę dekomunizującą dziewięć gorzowskich ulic. Wśród nich była także ul. Janka Krasickiego. Jest na Zakanalu i zaczyna się w pobliżu ronda Marcina Kasprzaka (organizatora pierwszego pochodu pierwszomajowego, który na własnych plecach przenosił Różę Luksemburg przez granicę rosyjsko-pruską i… na dekomunizację się nie załapał).

Zgodnie z propozycją miejskiej komisji ds. nazewnictwa ulica Janka Krasickiego - agitatora stalinowskiego miała zostać zamieniona na ul. Ignacego Krasickiego - poety. Przed głosowaniem w tej sprawie wiceprezydent Jacek Szymankiewicz zgłosił autopoprawkę. Uznał, że taka zmiana nazwy ulicy może zostać uznana za pozorną i za próbę obejścia ustawy. - Chciałem uniknąć takiej sytuacji, stąd szukałem nazwy neutralnej, uzasadnionej historycznie i wpisującej się w nazwę ulic w bezpośrednim sąsiedztwie – tłumaczył wczoraj w specjalnym oświadczeniu Jacek Szymankiewicz. W pobliżu są: Jaskółcza, Skowronkowa, a ul. Krasickiego miała wcześniej nazwę ul. Sokoła.

Szymankiewicz przyznaje, że nowej nazwy – ul. Bielikowa - nie konsultował z komisją ds. nazewnictwa. A że co nagle, to po diabl, zamiast normalnej dekomunizacji wyszła… dekomunizacja do kwadratu. Dlaczego?

- W Związku Radzieckim żył gen. Walerij Bielikow. W latach 80. zeszłego wieku był dowódcą wojsk radzieckich w Niemczech – mówi radny Grzegorz Musiałowicz z Ludzi dla Miasta, który z byłym kolegą klubowym Michałem Szmytkowskim pogrzebał trochę w Wikipedii.

Tym, którzy język polski znają nie tylko ze słyszenia, nie trzeba chyba dodawać, że przyjęta przez radnych nazwa jest błędna. - Poprawne nazwy to: ul. Bielika lub Bielicza. Tak jak jest ul. Jaskółcza i Kukułcza, a nie Jaskółkowa i Kukułkowa – mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża i językoznawca.

Wiceprezydent Szymankie - wicz zapowiedział wczoraj, że na najbliższej sesji wystąpi z prośbą o zmianę nazwy na poprawną. Internauci już mają jednak „używanie”. Na Facebooku powstała nawet strona: Gorzowska Brygada Czerwona im. Walerija Bielikowa. Zawiera już kilka memów, w których z radzieckim generałem w jednym rzędzie stoi bielik (nazywany orłem bielikiem, choć przyrodnicy uczulają, że bielik orłem nie jest) i Krystian Bielik, piłkarz Arsenalu. Jak na razie żaden z nich nie jest patronem ulicy na Zakanalu.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.