Dietetyczka Agnieszka Kucharczyk: Ćwiczmy, ale tak, by sprawiało to przyjemność

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe (RoobiShot)
Agata Sawczenko

Dietetyczka Agnieszka Kucharczyk: Ćwiczmy, ale tak, by sprawiało to przyjemność

Agata Sawczenko

Ważne jest, by po prostu zdrowo się odżywiać. Po suplementy sięgajmy w ostateczności – mówi Agnieszka Kucharczyk, dietetyczka.

Zdrowa wiosna w Książnicy Podlaskiej to cykl spotkań, które będzie pani prowadziła. Co czwartek, od godz. 17 będzie namawiała pani do zdrowego trybu życia.

Podobne spotkania, tyle że dotyczące innej pory roku, mieliśmy już ostatniej jesieni. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, stąd pomysł na kontynuację.

Będziecie mówić o zdrowym odżywianiu, ale rozpoczynacie już w najbliższy czwartek od tematu nie ściśle związanego z dietą: „Rusz się na wiosnę. Jaką aktywność fizyczną wybrać i dlaczego jest ona taka ważna”.

Bo naszą rolę jest nie tylko edukować pacjentów dziedzinie stricte żywieniowej. Musimy uświadamiać, że oprócz diety bardzo ważna część naszego codziennego życia stanowi aktywność fizyczna. Nawet w podstawie najnowszej piramidy żywieniowej jest aktywność fizyczna, choć wcześniej była ona zupełnie pomijana. To pokazuje, że ważne jest nie tylko to, co i jak często jemy. Zapomnieliśmy, że człowiek jest stworzony do ruchu, a nie do siedzenia.

Dlaczego ta aktywność fizyczna jest taka ważna?

Ponieważ będąc aktywnym codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu bardzo skutecznie możemy zapobiec występowaniu wielu chorób – i nie mówię tu tylko o otyłości czy nadwadze, ale również o niektórych nowotworach, cukrzycy, nadciśnieniu, czyli chorobo cywilizacyjnym, które występują zależnie od naszego stylu życia. Dzięki aktywności fizycznej możemy polepszyć sobie pamięć, koncentrację, zapamiętywanie, ale też jakość swojego życia, bo przecież siedzący tryb życia prowadzi na przykład do zwyrodnień kręgosłupa.

Co to znaczy aktywny tryb życia? Czy spacer wystarczy?

Spacer jest jedną z najlepszych aktywności fizycznych, bo może wykonywać ją każdy. Podobnie zresztą jak nordic walking – to marsz, który pobudza wiele mięśni głębokich. Dzięki takiemu treningowi możemy lepiej pracować tymi mięśniami, wzmacniać je. Ale wybierając najbardziej odpowiedni dla siebie rodzaj aktywności fizycznej – czy to będzie basen, siłownia, taniec, czy właśnie spacery – powinniśmy się skupić na tym, by sprawiała nam ona przyjemność. Bo jeżeli będziemy się do czegoś zmuszać, to tej aktywności fizycznej nie będziemy w stanie utrzymać przez długi czas.

W kolejny czwartek zaplanowane jest z kolei spotkanie pod hasłem: Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Czyli nawet wiosną trzeba wspomagać się suplementacją?

Są suplementy, które powinien zażywać każdy. To na przykład witamina D, którą powinniśmy suplementować od października do kwietnia. Do tego powinniśmy stosować kwasy Omega-3, bo jemy za mało ryb. Do tego kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny także suplementować kwas foliowy. Nie wszyscy o tym wiedzą, stąd pomysł na temat spotkania. Poznamy wtedy funkcje tych witamin i składników mineralnych i powiemy, jak dostarczyć je sobie naturalnie – bo w wielu przypadkach sięganie po suplementację jest ostatecznością.

Ale mówi się też o tym, że współczesna żywność jest o wiele uboższa w witaminy i inne składniki odżywcze niż jedzenie, które było dostępne 20-30 lat temu. To prawda? Mniej witamin mają dzisiejsze pomidory, truskawki, marchewka?

Może nie mniej witamin, ale na pewno więcej środków ochrony roślin, więc te witaminy mogą się aż tak dobrze nie wchłaniać. Poza tym coraz częściej towarzyszą nam jakieś choroby, które utrudniają to wchłanianie. Po tym często popijamy posiłki kawą czy herbatą – co nie było kiedyś tak popularne. A mało kto wie, że te właśnie napoje blokują wchłanianie wielu witamin i substancji mineralnych. Musimy więc pamiętać, że to niekoniecznie żywność jest gorszej jakości, ale że my też bardzo zmieniliśmy swoje zachowania żywnościowe, które mogą wpływać na przyswajanie witamin i minerałów.

Jakich najważniejszych zasad powinniśmy przestrzegać, jeśli chcemy zdrowo się odżywiać?

Najważniejsze jest, by sięgać po jak najmniej przetworzone produkty. Warto gotować w domu, a nie sięgać na przykład po gotowe zupki chińskie, pizze czy fast-foody. Poza tym ważne jest regularne odżywianie. No i oczywiście – pijmy dużo wody!

Agnieszka Kucharczyk - dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specjalizuje się w prowadzeniu dietetycznym osób chorych oraz pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Posiada tytuł dietetyka sportowego. Prowadzi warsztaty i szkolenia, zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla firm.

Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.