Dla kogo pies, a dla kogo papuga

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Danuta Strzelecka

Dla kogo pies, a dla kogo papuga

Danuta Strzelecka

Zwierzęta są nie tylko wspaniałymi towarzyszami zabaw, ale przede wszystkim uczą odpowiedzialności. Zalet ich posiadania jest wiele, trzeba tylko wiedzieć, jakie wybrać.

Psychologowie dziecięcy uważają, że dzieci wychowujące się w domu ze zwierzakiem są wrażliwsze i łatwiej nawiązują kontakty.
Dodatkowo zwierzę, nie ważne czy to papuga, kot, pies czy świnka morska, wyrabia u dziecka poczucie odpowiedzialności i systematyczności. Starsze dzieci pod okiem opiekuna mogą karmić swojego pupila, sprzątać klatkę czy trzymać smycz na spacerze.

Decyzja o tym, kto z nami zamieszka powinna być jednak przemyślana. Po pierwsze nie ulegajmy zachciankom dziecka, po drugie dobierzmy zwierzę do naszego stylu życia. Jeśli jesteśmy typem domownika, nie dla nas jest np. pies husky, który wymaga porządnego wybiegania się.

Jakie zwierzę wybrać

KOT.
Uczy zwracania uwagi na potrzeby innych, uspokaja i wycisza, może zostać sam przez 1-2 dni, można się z nim bawić. Ale uwaga! Może uczulać, jest indywidualistą, trzeba po nim sprzątać kilka razy dziennie. Należy pamiętać też o tym, że trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę zabawy i stymulujących bodźców.

PIES.
Daje poczucie bezpieczeństwa i łatwo go wytresować, jest dla dziecka przyjacielem i obrońcą, zapewnia spacery, ale... Wymaga dość intensywnej opieki, może ugryźć, może uczulać, utrzymanie psa jest dość drogie.

KRÓLIK.
Bardzo wymagające zwierzątko. Potrzebuje dużo opieki, czułości i bezpieczeństwa, często gryzie kable, dywany, nie lubi obcych, nie znosi kiedy bierze się je na ręce i wkłada ręce do klatki - potrafi wtedy dotkliwie podrapać, a nawet ugryźć. Potrzebuje dużo ruchu - powinien być wypuszczany z klatki przynajmniej na cztery godziny dziennie. Bardzo przywiązuje się do właściciela, cieszy się i wita go, gdy wraca do domu, z miłości skubie nogawki, zgrzyta ząbkami, lubi być głaskany, przytulany i drapany za uszkiem.

CHOMIK.
To zwierzę nocne - bieganie w kołowrotku (który MUSI mieć) może zakłócać sen domowników. Kołowrotek to jednak za mało. Chomik musi przynajmniej 2 godziny dziennie pobiegać po pokoju, idealny dla „nocnych marków”.

ŚWINKA MORSKA.
Bardzo aktywna i inteligentna, nie może mieszkać sama - musi mieć towarzysza tego samego gatunku, można brać na ręce, przytulać, ale trzeba jej zapewnić ruch 4 godziny dziennie minimalnie. Świnka dużo śmieci.

PAPUGI.
Bardzo ciekawskie, ruchliwe i sprytne, szybko się oswajają i przywiązują do opiekuna, trzeba im zapewnić swobodne, a zarazem bezpieczne fruwanie po pokoju. Pamiętajmy jednak, że śpiew papugi może zakłócać sen człowiekowi, a łupinki od ziaren mogą zaśmiecić mieszkanie.

RYBKI.
Nie uczulają, dziecko może się nimi samo opiekować, a ich obserwowanie wycisza, uspokaja i poprawia koncentrację. Niestety akwarium wymaga regularnego czyszczenia.

ŻÓŁW. Nie uczula, zajmuje mało miejsca, wymaga odpowiedniej opieki, dość długo żyje, jest tani w utrzymaniu. Niestety dzieci za zwyczaj szybko się nim nudzą, bo jest niekontaktowy, mało ruchliwy, a żółw wodny może brzydko pachnieć.

Autor: Danuta Strzelecka

Danuta Strzelecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.