Eliza Gniewek-Juszczak

Dlaczego jest tak źle z dostępem Lubuszan do lekarzy? Marszałek i wojewoda wyjaśniają, co robią, żeby to zmienić

- Będziemy mieli lekarzy i nowoczesną, europejską ochronę zdrowia tylko wtedy gdy polityka kontraktowania NFZ nadąży za naszymi inwestycjami w kadrę Fot. Mariusz Kapała - Będziemy mieli lekarzy i nowoczesną, europejską ochronę zdrowia tylko wtedy gdy polityka kontraktowania NFZ nadąży za naszymi inwestycjami w kadrę medyczną, infrastrukturę i sprzęt - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak
Eliza Gniewek-Juszczak

- Tegoroczne kontrakty powstały na podstawie wykonania z 2015 r. Wiemy jak wzrosły koszty leków, pracy i inwestycji - podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. - W 2017 r. lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył na świadczenia opieki zdrowotnej ok. 2 mld zł, o ok. 95 mln zł więcej niż rok wcześniej - tłumaczy wicewojewoda Robert Paluch.

Marszałek: Nie tylko chodzi o deficyt lekarzy

Rozmowa
...z marszałek Elżbietą Anną Polak

Co robi marszałek, żeby ściągnąć lekarzy do regionu?
Po pierwsze utworzyliśmy szpital uniwersytecki i kierunek lekarski. Właśnie podpisujemy umowy stypendialne z przyszłymi lekarzami. Gdyby jednak nie stypendia dla studentów medycyny, nie moglibyśmy nawet marzyć o pozyskaniu aż tylu lekarzy do lubuskich szpitali.

 • Kto co zrobił, żeby lekarzy było więcej? Żeby nie musieli pracować w różnych miejscach?
 • Kiedy mogą wejść kolejne zmmiany, aby poprawa sytuacji w ochronie zdrowia była skuteczna?

CZYTAJ WIĘCEJ:

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Eliza Gniewek-Juszczak

To, jak się zmienia Nowa Sól w ostatnich latach stało się przyczyną wielu tematów artykułów dotyczących tego miasta. Co tutaj się buduje? Co to będzie? Kiedy zostanie otwarte? To pytania, na które odpowiedzi Czytelnicy lubią dostawać odpowiedź. I właśnie takich spraw dotyczą publikacje z Nowej Soli i okolicy. Ale nie tylko. Ukryte głęboko


Sporo frajdy sprawia mieszkańcom miasta, tym obecnym i byłym, odkurzanie wspomnień. Co tutaj było? Kto pamięta czerwoną budkę? Kto pracował w Odrze, a kto w Dozamecie? Oglądanie biało-czarnych zdjęć z miasta, którego już nie ma, wywołuje czasem łzy wzruszenia, a czasem żal, bo na starych fotografiach są osoby, które Czytelnicy osobiście znali, a którzy już odeszli.   


 Zdjęcia na każdy czas


Zainteresowaniem cieszą się też zdjęcia od naszych Czytelników ze współczesnej Nowej Soli. Z drona miasto fotografuje Jarosław Werwicki/Fota z drona. Obrazy przyrody uwiecznia Łukasz Wojtasik. Ptaki z okolic fotografuje Przemysław Pulka. Pasjonatów, prawdziwych artystów w swoich dziedzinach, w mieście nie brakuje.   Potrzebne akcje


Pięknie jest, kiedy uda się nagłośnić akcję pomocy, aby potrzebujący otrzymali wsparcie. Wzrusza chwila, kiedy kot czy bezdomny pies odnajdują swój nowy dom.   I czasem się spieramy, czasem widzimy te same sprawy zupełnie inaczej, a wtedy powstają kolejne artykuły, które docierają do kolejnych Czytelników. I o to w tym wszystkim chodzi, żeby było ciekawie, intersująco i na bieżąco. 


Czasem deszcz łez


Są tematy, które, przy ich tworzeniu, ściskają za serce i nie dają przestać o sobie myśleć.


 A na koniec kilka słów u mnie. Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu.


Obserwuję życie wokół mnie. Czytam książki, oglądam kryminały, coś upiekę albo ugotuję. Co w praktyce oznacza włączonego w weekendy laptopa w kuchni z elektronicznym dostępem do biblioteki i platformy streamingowej oraz zapachu - czasem ciasta, czasem spalenizny. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.


Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.