Dlaczego mamy niskie ciśnienie

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Paulina Targaszewska

Dlaczego mamy niskie ciśnienie

Paulina Targaszewska

Częste zmęczenie, kołatanie serca, problemy z koncentracją, zimne dłonie i stopy, brak energii, szum w uszach... To mogą być symptomy niskiego ciśnienia tętniczego. Jak sobie z nim radzić?

Niedociśnienie tętnicze zwane jest inaczej hipotonią. Z niskim ciśnieniem krwi mamy do czynienia wówczas, gdy wynosi ono poniżej 100/60 mmHg. Może dotknąć każdej

grupy wiekowej, ale najczęściej doskwiera nastolatkom i młodym kobietom, szczególnie tym szczupłym, o drobnej budowie ciała.
- Cały czas jestem zmęczona, nawet jeśli sypiam po osiem godzin dziennie. Miewam zawroty głowy, brak mi na wszystko energii. Powiedziałam o moim problemie lekarzowi rodzinnemu. Ten zalecił regularnie mierzyć ciśnienie krwi. Uznał bowiem, że mogę cierpieć na niedociśnienie – pisze na jednym z forum internauta Monika. Z podobnym problemem boryka się coraz więcej osób.
Szacuje się, że niedociśnienie dotyka od 1 do 2 procent dorosłych ludzi. Choć lekarze uważają, że niedociśnienie jest zdecydowanie mniej groźne niż nadciśnienie, to jednak nie należy go lekceważyć.

Brak energii

Pierwszym symptomem, że cierpimy na niedociśnienie, jest ciągły brak energii i senność. Utrzymują się one nawet wtedy, kiedy jesteśmy wyspani i wypoczęci. Do innych objawów niskiego ciśnienia zaliczyć można kołatanie serca, problemy z koncentracją, kłopoty ze skupieniem, szum w uszach, zimne dłonie i stopy, pojawiające się nudności, przyspieszone tętno, bladość skóry i mroczki przed oczami. Czasami niskie ciśnienie wywołuje też objawy związane z oddychaniem. Osoba chora odczuwa duszność, zwiększa się jej potliwość ciała i wrażliwość na ból. Niedociśnienie tętnicze często prowadzi do omdleń, co jest szczególnie niebezpieczne np. podczas prowadzenia pojazdów.

Rozpoznaj wroga

Występują dwa rodzaje niedociśnienia: pierwotne i wtórne. To pierwsze jest głównie wynikiem predyspozycji osobowych, genetycznych. Cierpią na nie osoby, które mają predyspozycje do mniejszej elastyczności ścian naczyń tętniczych.
Tym samym przyjmuje się zmniejszone ich napięcie, a więc i zmniejszone opory obwodowe dla przepływającej krwi, czyli osobniczą skłonność do niższego ciśnienia tętniczego.
Spadki ciśnienia atmosferycznego oraz upały sprzyjają nasilaniu się dolegliwości takich jak senność, brak energii czy omdlenia.
Niedociśnienie tętnicze wtórne pojawia się jako objaw pewnych chorób.
I tak na przykład może ono wystąpić np. przy niedoczynności nadnerczy, w obwodowej niewydolności krążenia, we wstrząsie pochodzenia sercowego, po rozległym oparzeniu czy w następstwie krwotoku.
Takie niedociśnienie może być też wynikiem zbytniego nasłonecznienia lub stosowania w nadmiarze leków na nadciśnienie.

Domowe sposoby na niskie ciśnienie

* W zależności od tego, którym niedociśnieniem mamy do czynienia, należy dobrać odpowiednią broń do walki z jego objawami. Przy niedociśnieniu wtórnym konieczne jest rozpoznanie choroby, która objawia się m.in. niedociśnieniem. W tym przypadku leczyć należy bowiem nie samo niedociśnienie, lecz chorobę, która je wywołała. Konieczna będzie konsultacja lekarska i wykonanie zaleconych badań.

* W przypadku niedociśnienia pierwotnego zastosować możemy domowe sposoby.

* Świetnie sprawdzi się tu picie chłodnych płynów oraz prawdziwej kawy. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem, na skutek przyzwyczajenia, efekty poprawy samopoczucia po kawie będą mniej wyraźne i stopniowo coraz krótsze. Może to więc powodować potrzebę coraz częstszego i w większej ilości picia kawy, co wiąże się z negatywnymi skutkami jej nadużywania.
Aby tego uniknąć, można pić prawdziwą kawę małymi porcjami w wydłużonym czasie, np. szklankę kawy można pić pojedynczymi łykami przez kilka godzin. Innym sposobem jest chociażby krótkotrwała zmiana pozycji ze stojącej czy siedzącej na leżącą. Dzięki niej poprawimy ukrwienie mózgu.

* W walce z niedociśnieniem zbawienny okazuje się też ruch. Uprawiaj sport, postaw na turystykę, przebywaj dużo na świeżym powietrzu.

* Dobrze jest też brać częste kąpiele pod prysznicem o zmiennej temperaturze wody.

* Osoby z niskim ciśnieniem powinny unikać długiego stania, przebywania na słońcu lub w źle wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, możesz sięgnąć po środki farmakologiczne.
Ich zastosowanie skonsultuj z lekarzem.

Paulina Targaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.