Katarzyna Sklepik, (ika)

Dlaczego nasze stawy są sztywne i bolą

Nadwaga, brak ruchu, siedzący tryb życia - to wszystko może doprowadzić do problemów ze stawami Fot. Istock Nadwaga, brak ruchu, siedzący tryb życia - to wszystko może doprowadzić do problemów ze stawami
Katarzyna Sklepik, (ika)

Choroba zwyrodnieniowa, czyli artroza, najczęściej obejmuje stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup. Jak powstaje? Jakie są pierwsze sygnały, że coś nam dolega i wreszcie co może nam pomóc?

Musimy mieć świadomość, że problemy ze stawami coraz częściej dotykają ludzi w trzeciej dekadzie życia. Ponad połowa osób po 50. roku życia boryka się ze zwyrodnieniami, a kłopoty ze stawami są najczęstszą przyczyną kalectwa wśród osób powyżej 65. roku życia.

– Chrząstka stawowa chroni nasze kości przed się o siebie i umożliwia prawidłową ruchomość stawów. Na skutek procesów mechanicznych i biologicznych tkanka ta ulega zużyciu lub uszkodzeniom, co z kolei powoduje stan chorobowy – mówi Marcin Grześkowiak, terapeuta manualny i fizjoterapeuta.

Do przyczyn schorzenia zalicza się:

Z drugiej jednak strony, problemy ze stawami mogą być spowodowane zbyt intensywnymi treningami lub urazami powypadkowymi. – Do pierwszych symptomów schorzenia zaliczyć możemy ogólne uczucie osłabienia objętych procesem chorobowym okolic ciała, a także „strzelanie” stawów. Pojawia się także charakterystyczna trudność w rozruszaniu stawów po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji i ból nasilający się podczas wysiłku lub w konkretnych pozycjach.

Sygnałem, że dzieje się coś złego sa też kłopoty ze wstawaniem, zbyt długim chodzeniem, wrażenie, że nogi nas „nie niosą”. To już jest alarm, że coś jest nie tak.

- W przypadku zmian w obrębie kręgosłupa może on lokalizować się w jednym miejscu– tłumaczy fizjoterapeuta. Z czasem dochodzi do zesztywnienia stawów, znacznego ograniczenia ich ruchomości, a także zniekształcenia. Nieleczone zwyrodnienia uniemożliwiają poruszanie się.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich stawów? Regularnie uprawiajmy sport i w ten sposób wzmacniajmy mięśnie i stawy, a także utrzymujmy prawidłową wagę i postawę ciała.

W odpowiedni sposób powinniśmy podnosić ciężkie przedmioty.

Kiedy odczuwamy ból, często sięgamy po maści i tabletki przeciwbólowe, które przynoszą tylko doraźne efekty. Stosuje się też środki przeciwzapalne.

Jednak najbardziej spraw¬dzonym i skutecznym sposobem jest korzystanie z pomocy fizjoterapeuty. Właściwy program ćwiczeń i zabiegów skutecznie pomaga w bólach zwyrodnieniowych.

– Terapia manualna wykonywana prze terapeutę i odpowiednio dobrane ćwiczenia, wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi, takimi jak krioterapia, hydroterapia, elektroterapia, magnetoterapia czy naświetlanie laserem i lampami znacznie zmniejszają ból, rozluźniają mięśnie, działają przeciwzapalnie, zwiększają zakres ruchu, a nawet hamują proces zwyrodnieniowy, poprawiając jakość życia i samopoczucie pacjentów – mówi Marcin Grześkowiak.

W ostateczności, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów, przeprowadza się operację polegającą na usunięciu zniszczonych powierzchni stawowych i wszczepieniu endoprotezy.

Katarzyna Sklepik, (ika)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.