Dlaczego pasożyty są groźne?

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
(IKA)

Dlaczego pasożyty są groźne?

(IKA)

Któż z nas bez grymasu na twarzy pomyśli o tasiemcu albo o gliście ludzkiej, i to w swoim ciele? No właśnie... O pasożytach, które niszczą nasze zdrowie, warto wiedzieć jak najwięcej!

Pasożyty to organizmy, które zależne są od innego ustroju, czyli tzw. żywiciela. Musimy pamiętać, iż stanowią one część naszego ekosystemu i często zasiedlają również wnętrze naszego organizmu. Pasożyty człowieka prawdopodobnie pochodzą od pasożytów zwierząt. Niektóre pasożyty wyodrębniły się stosunkowo niedawno i ma to ścisły związek ze zmianą trybu życia ludzi. - Istnieje mała świadomość społeczna oraz przeświadczenie, że pasożyty nie dotyczą ludzi w krajach rozwiniętych żyjących w prawidłowych warunkach sanitarnych, a stanowczo odnoszą się do populacji zamieszkujących kraje tzw. trzeciego świata oraz egzotyczne miejsca – mówi Aleksandra Majsnerowska – dietetyk kliniczny FoodMed Centrum z Zielonej Góry.

- Niestety musimy zdawać sobie sprawę, że ten problem dotyczyć może każdego z nas na każdym etapie życia i w wielu sytuacjach życia codziennego możemy zostać zakażeni pasożytami. Pasożyty przenoszone są od innych ludzi, zwierząt, możemy je spożyć w zanieczyszczonej wodzie czy podczas konsumpcji. Pasożyty bytują zarówno na zewnątrz (pijawka, wesz, kleszcz, pluskwa, nużeniec), jak i wewnątrz żywiciela (glista, owsica, tasiemiec). W organizmie człowieka pasożyty mogą bytować w wielu narządach. O tyle są one niebezpieczne, że mogą w mechaniczny sposób uszkadzać naszą tkankę lub narząd: skórę, ściany jelit, tkankę mięśniową, krwinki czerwone, kosmki jelitowe czy narządy miąższowe tj. wątroba, nerki, płuca, mózg.

Pasożyty mogą być przyczyną niedrożności jelit, przewodów żółciowych, naczyń krwionośnych, pośrednio mogą wpływać na tworzenie się złogów w pęcherzyku żółciowych czy miedniczce nerkowej. Niestety wskutek przemian lub rozpadu pasożyta dochodzi o wytwarzania toksyn, które mogą dodatkowo obciążać żywiciela, poza tym niektóre związki chemiczne przez nie wytwarzane mogą wywołać zwyrodnienie narządów miąższowych, zwłaszcza wątroby i nerek.

- Uwaga alergicy – ostrzega A. Majsnerowska. - Wiele pasożytów wytwarza związki tj. histamina, acetylocholina, wywołując u żywiciela odczyn zapalny, rozszerzanie naczyń czy hamowanie krzepnięcia krwi, co skutkuje tworzeniem się obrzęków, zaczerwienia i reakcji pseudoalergicznych. Wiele pasożytów współzawodniczy z nami o niektóre składniki pokarmu, co w konsekwencji może doprowadzać do hipowitaminozy, czyli braku witamin np. B12, A, C. Niestety nie każde zakażenie pasożytnicze musi manifestować się objawami chorobowymi lub dawać charakterystyczne objawy dlatego obecnie zakażenia pasożytnicze stanowią istotny problem kliniczny i diagnostyczny.

Najbardziej zagrożoną pasożytami grupą są dzieci, które przebywają w dużych skupiskach w przedszkolach, szkołach i korzystają ze wspólnych sanitariów, zabawek itp. oraz osoby o słabej odporności i ludzie starsi.

(IKA)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.