Długoszyn: Kwiatek za odpady? Czemu nie? Z CZG-12 jest to możliwe!

Czytaj dalej
Fot. CZG12
Renata Hryniewicz

Długoszyn: Kwiatek za odpady? Czemu nie? Z CZG-12 jest to możliwe!

Renata Hryniewicz

Mieszkańcy gmin: Sulęcin, Lubniewice, Łagów Lubuski i Ośno Lubuskie mogą wziąć udział w akcji „Zamień odpadki na kwiatki”. Akcja rozpoczyna się w poniedziałek, 2 marca i potrwa do 24 kwietnia.

Pomysłodawcą tej ekologicznej akcji jest Katarzyna Radej z działu edukacji w Celowym Związku Gmin CZG-12.
- Miałam na celu zachęcenie mieszkańców do wywożenia odpadów problemowych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy wymienionych miejscowości mają do PSZOK w Długoszynie dość daleko, a akcja może ich zachęcić, do tego, by jednak się tu wybrać – mówi K. Radej. – Jest to okres wiosenny, bo wiąże się z porządkami w domu i w ogrodzie. Wtedy właśnie gromadzimy najwięcej odpadów, z którymi tak naprawdę nie wiemy co zrobić. Do pojemników się nie mieszczą, zostawianie ich gdzieś na „boku” psuje efekt wizualizacyjny naszych gospodarstw. A przecież tak łatwo i całkiem legalnie możemy się ich pozbyć – dodaje. Za oddane odpady do PSZOK w dniach 02 marca do 24 kwietnia mieszkańcy otrzymają kupon na sadzonkę kwiatka, którą odbiorą podczas festynu w Ośnie.

Superakcja – mówią mieszkańcy
To już piąta edycja akcji, a zainteresowanie wzrasta z roku na rok. Na początku przyjeżdżały pojedyncze osoby, w ubiegłym roku za przywiezione do PSZOK w Długoszynie odpady rozdano aż 250 kwiatów. Teraz organizatorzy szykują się na zakup nawet 500 sadzonek kwiatów! – To bardzo fajna akcja. Nie tylko zachęca mieszkańców do oczyszczenia swojego otoczenia z zalegających śmieci, ale również promuje szeroko pojęty recykling - mówi Alicja Matwiejczuk z partii Zieloni w Ośnie Lub.
Uwieńczeniem programu jest festyn, na którym będzie można odebrać kwiatek, zapoznać się z pracą Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych, wziąć udział w zabawach i konkursach ekologicznych. - Takie inicjatywy bardzo nas Zielonych cieszą. Cieszy nas też fakt, że Ośno Lubuskie jako miasto angażuje się w takie programy – dodaje A. Matwiejczuk.
- Właśnie myślę, co zrobić z zepsutym blenderem i innymi elektrośmieciami, których nie powinno się wyrzucać do zwyczajnych śmieci. Superakcja! A jak jeszcze można dostać za to kwiatek? Świetnie!– cieszy cię Aleksandra Jagła z Ośna.
Trzeba pamiętać, że akcja oddania odpadów i otrzymanie w zamian kwiatka trwa przez jakiś okres, a odpady można zawieść do PSZOK w każdy roboczy dzień.
[polecane]19436227,19154683,19473877,19469899,19468639,19475819,19485285[/polecane]
Co można przywieźć?
Są to między innymi: odpady opakowaniowe (z papieru, plastiku, szkła), opakowania wielomateriałowe, lampy fluorescencyjne, baterie i akumulatory, przeterminowane leki, opakowania po farbach, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany, opony, odzież i tekstylia ( można też dopytać pod numerem telefonu w Celowym Związku Gmin: 95 755 93 71/72). Odpady można przywozić od wtorku do piątku w godz: 8.00-16.00, w sobotę: 7.00-15.00 (oprócz dni ustawowo wolnych od pracy)

Przedszkolaki się uczą
Jakie opakowanie nadaje się do recyklingu, co trzeba oddzielać, a co można ponownie wykorzystać? O tym rozmawiał Celowy Związek Gmin CZG-12 z przedszkolakami podczas drugich spotkań w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej „Dziękuję, że segregujesz!”. Akcja ta będzie również przeprowadzana w tym roku. – Chcemy uświadamiać od już tych najmłodszych jak ważna jest segregacja – mówi Katarzyna Radej. - Musimy dawać przykład nadając drugie, nowe życie zużytym opakowaniom, książkom, ubraniom, czy choćby zabawom.

POLECAMY:
[polecane]19809109, 19782503, 19789049, 19526417 [/polecane]

WIDEO: Susza 50-lecia w Polsce, oto zagrożone regiony

[promo]1365;1;Polub nas na fb[/promo]

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.