Dni Gorzowa będą w urodzinowy weekend

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Jarosław Miłkowski

Dni Gorzowa będą w urodzinowy weekend

Jarosław Miłkowski

Znamy już datę tegorocznego święta miasta. Będzie od 1 do 3 lipca. Ale bawić się będzie można znacznie dłużej, bo przez ponad tydzień.

- To była dla mnie najlepsza impreza w zeszłym roku. Jestem przekonana, że w tym roku zabawa będzie równie wyśmienita - mówi Anna Żmudzińska z os. Staszica i już nie może doczekać się tegorocznych Dni Gorzowa.

Do imprezy zostało jeszcze sporo czasu, ale wczoraj poznaliśmy już jej datę. - Dni Gorzowa 2016 odbędą się od 1 do 3 lipca i będą połączone z „urodzinami” miasta - poinformowała Ewelina Chruścińska-Jackowiak z biura prasowego magistratu. Przypomnijmy: 2 lipca Gorzów skończy 759 lat.

- Skoro „urodziny” przypadają w sobotę, nie możemy zmarnować takiej okazji. Święto miasta musieliśmy zaplanować na weekend, w którym one przypadają - mówi Sylwia Beech, szefowa Miejskiego Centrum Kultury. Ono właśnie odpowiada za to, jakie zespoły wystąpią na tegorocznych Dniach Gorzowa. Na podanie wykonawców jeszcze za wcześnie (większość z nich będzie znana pod koniec kwietnia), ale już toczą się rozmowy w sprawie występów. Nie jest wykluczone, że będzie jakaś gwiazda z zagranicy.

982 osoby do tej pory zagłosowały na Facebooku na piosenkarza Dawida Kwiatkowskiego

Wpływ na to, kto zagra i zaśpiewa na imprezie ma mieć też ankieta, jaką miasto przeprowadza na Facebooku (trzeba wejść na ubiegłoroczny profil: Dni Gorzowa 2015 i kliknąć: Wydarzenia. Na razie w czołówce są wykonawców, których chcieliby posłuchać gorzowianie są: Dawid Kwiatkowski, Patryk Kumór, Sylwia Grzeszczak i LemON. Czy wystąpią na święcie miasta, będzie zależało m.in. od tego, kiedy ten czy inny wykonawca miał ostatni koncert w Gorzowie.

Dni Gorzowa to jednak nie tylko koncerty, także - a może przede wszystkim - występy gorzowskich artystów, w tymteatralne. Do tego wesołe miasteczka i inne pokazy. Na zakończenie ubiegłorocznej imprezy prezydent Jacek Wójcicki zapowiedział: - W 2016 r. Dni Gorzowa będą jeszcze lepsze i z większym rozmachem.

Wtedy kosztowały one około 470 tys. zł. A ile tym razem? - Pół miliona złotych to skrajne minimum - mówi Beech. W święto miasta mają zostać wkomponowane uroczystości, które co roku odbywają się przy okazji „urodzin” Gorzowa (to m.in. uderzenie w Dzwon Pokoju na pl. Grunwaldzkim).

Wśród gwiazd Dni Gorzowa 2015 był zespół Weekend. Według urzędników przez święto miasta przewinęło się 100 tys. osób.
Artur Szymczak Wśród gwiazd Dni Gorzowa 2015 był zespół Weekend. Według urzędników przez święto miasta przewinęło się 100 tys. osób.

Na początku wakacji imprez będzie w mieście prawdziwe zatrzęsienie. Urzędnicy świadomie je zaplanowali tak, aby były swoistym wstępem do Dni Gorzowa. W weekend poprzedzający święto miasta, a więc 23-25 czerwca, odbywać się będą spotkania zespołów cygańskich Romane Dyvesa, a we wtorek 27 rozpocznie się kilkudniowy Międzynarodowy Festiwal Tańca Folk Przystań. Dodajmy do tego, że w ostatni weekend czerwca ma być też koncert Zjednoczonych Sił Kultury (w 2015 r. otwierał on Dni Gorzowa, tym razem będzie wcześniej; święto miasta i tak otworzy jednak koncert filharmoników w towarzystwie gwiazd) oraz Hip Hop Festiwal. Co by więc nie mówić - będzie się działo!

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.