Artur Szymczak

Dobiegniew się zmieni. Nie ma innego wyjścia

Dobiegniew się zmieni. Nie ma innego wyjścia Fot. Archiwum GL Rewitalizacja Dobiegniewa w liczbach i pieniądzach.
Artur Szymczak

Dobiegniew jako jedyna lubuska gmina otrzyma ministerialne dofinansowanie w konkursie Modelowa rewitalizacja miast.

Z woj. lubuskiego o pieniądze ubiegały się samorządy m.in. z Gorzowa Wlkp., Nowej Soli, Kostrzyna nad Odrą czy Żagania. Jednak otrzyma je tylko Dobiegniew.

Nie chodzi tylko o tereny, ale też o mieszkańców
- Dofinansowania mamy 1,7 mln zł, a własnych pieniędzy na ten cel wydamy 200 tys. zł. Czekamy na podpisanie umów. Ale wiemy, że już pomału możemy rozpocząć działania - mówi burmistrz Leszek Waloch. Rewitalizacja ma dotyczyć nie tylko infrastruktury, ale również ludzi. Pieniądze mają być przeznaczone na dokumentację, projekty, badania i spotkania z mieszkańcami. - Będziemy pytać, to ich zdaniem w naszym mieście powinno się zmienić. Będą też szkolenia i aktywizacja osób bezrobotnych - dodaje burmistrz.

Rewitalizacja infrastruktury dotyczy przede wszystkim centrum miasta. Będzie to zagospodarowanie terenu po byłym PGR-ze o powierzchni około 2 ha, przebudowa dziesięciu ulic (m.in. Staszica, Starorynkowej, Zabytkowej, Wyszyńskiego, Teatralnej i Parkowej), czy renowacja terenów parkowych.

- W tym programie jest centrum edukacji dla dzieci i młodzieży. Może powstanie niewielkie obserwatorium astronomiczne - wylicza Leszek Waloch. Obserwatorium miałoby powstać w części parkowej.

Mieszkania, usługi, handel, a nawet amfiteatr
Do programu zgłoszone też zostało budownictwo komunalne. Planowany jest blok na 40 mieszkań, z miejscami na usługi i handel w parterze. W zamyśle gmina ma też utworzenie amfiteatru. - Chcielibyśmy stworzyć Centrum Pomocy Społecznej, żeby nie zajmować się tylko wypłaceniem pieniędzy w formie zasiłku, ale też wspierać naszych mieszkańców w poradniach, świetlicach socjoterapeutycznych czy środowiskowym domu samopomocy. W centrum pomocowym powstałyby dwa mieszkania interwencyjne - mówi Leszek Waloch.

Do połowy przyszłego roku dokumentacja wraz z projektami oraz pozwoleniami na budowę powinna być już gotowa. Na tej podstawie gmina będzie ubiegać się o dofinansowanie na realizację programu Modelowej rewitalizacji miast. W grę wchodzi aż 20, a kto wie, może nawet 40 mln zł!

Jeśli Dobiegniew dostanie pieniądze, będzie musiał je wydać w latach 2017-2019.

- Dobiegniew bardzo się zmieni. Nie ma wyjścia, jeśli chcemy podtrzymać nasze ambicje pozostania ośrodkiem przyciągającym turystów - zapewnia burmistrz Waloch.

Spośród 57 wniosków z całego kraju wybrano tylko 20 projektów. - Rewitalizacja powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym władz samorządowych – mówił wiceminister infrastruktury Paweł Chorąży.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.