Dobra zmiana z zadyszką. Co zostało z obietnic na sto dni

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Zbigniew Biskupski

Dobra zmiana z zadyszką. Co zostało z obietnic na sto dni

Zbigniew Biskupski

Premier Beata Szydło przyrzekła zrealizowanie pięciu najważniejszych obietnic wyborczych w ciągu pierwszych stu dni rządów. Oto bilans.

Wejście w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny to 1 stycznia 2017 r. – zakomunikowała w środę w Polsat News minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W ten sposób mamy już brakujący piąty element do układanki, jak zostanie zrealizowanych pięć kluczowych obietnic z exposé premier Beaty Szydło.

Sejm, 18 listopada ub.r., szefowa nowego rządu mówi: „Ale już dzisiaj chcę powiedzieć, co przede wszystkim zrobimy w czasie pierwszych stu dni naszych rządów. Po pierwsze, 500_zł na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach od pierwszego dziecka. (…) Po drugie, obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po trzecie, podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Po czwarte, bezpłatne leki od 75. roku życia. Po piąte, podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do 12 zł”.

Wprawdzie sto dni upłynie 26 lutego, ale bilans już jest znany. Tylko program „Rodzina 500+” ma szansę być zrealizowany w deklarowanym wymiarze, choć i tu nie obejdzie się bez poślizgu.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci trafił do Sejmu 2 lutego, ale pieniądze rodziny dostaną najwcześniej od kwietnia. Co jednak ważne, środki na zrealizowanie programu w tym roku zostały zagwarantowane w ustawie budżetowej.
Najwcześniej od połowy roku wejdą w życie przepisy ustalające minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 12 zł, a dla zaczynających dopiero pracę – od 1 stycznia 2017 r. Tak wynika z projektu odpowiedniej ustawy, który powstał w połowie stycznia i obecnie jest na etapie opiniowania (nie trafił jeszcze do Sejmu).

Od połowy roku, jeśli nie później, na bezpłatne leki będą mogli liczyć seniorzy. Jednak nie wszyscy i tylko na wybrane środki. Projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej przygotowano co prawda w połowie grudnia, ale już wtedy było jasne, że lista bezpłatnych leków będzie krótka. Na tym nie koniec. By były one dostępne seniorom nawet w tak okrojonej wersji, w ustawie budżetowej trzeba by zapewnić na nie 0,5 mld zł. Tymczasem ustawa budżetowa gwarantuje tylko 125 mln zł. W tej sytuacji resort zdrowia poinformował, że przepisy wejdą w życie od połowy roku.

Rząd ma duży poślizg w realizacji wyborczych obietnic PiS
Grzegorz Jakubowski Rząd ma duży poślizg w realizacji wyborczych obietnic PiS

Obniżenie wieku emerytalnego oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku to przedmiot dwóch prezydenckich projektów ustaw. Oba trafiły do Sejmu 30 listopada ub.r. i oba zakładały wejście w życie korzystnych dla obywateli zmian od 1 stycznia 2016 r. Ponieważ i jedno, i drugie rozwiązanie ma wpływ na budżet państwa (emerytury po stronie wydatków, kwota wolna po stronie przychodów), już przy składaniu ustawy budżetowej było wiadomo, że ze względów finansowych tegoroczne terminy są nierealne.

Podwyżka kwoty wolnej od PIT w wersji proponowanej przez prezydenta (z 3091 zł do 8002 zł) jest mało prawdopodobna nawet od 2017 r. Minister finansów dał jednoznacznie do zrozumienia, że budżetu nie stać na taki ubytek przychodów. Podwyższanie co najwyżej może się odbyć etapami i musi być rozłożone na lata.

Zbigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.