Krzysztof Nowicki

Dobry dzień dla relacji polsko-niemieckich

Krzysztof Nowicki

Kanclerz Angela Merkel chwaliła relacje polsko-niemieckie po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Berlinie. Są jednak punkty sporne.

Konsultacje międzyrządowe odbywają się w czasach burzliwych – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej w Berlinie, w której udział brała także premier Beata Szydło. Szefowe rządów rozmawiały o współpracy Polski i Niemiec, referendum w Wielkiej Brytanii, działaniach NATO i kryzysie migracyjnym.

Pomimo powszechnej opinii o ochłodzeniu w ostatnich miesiącach stosunków polsko-niemieckich Angela Merkel podkreślała dobrą współpracę pomiędzy rządami obu krajów. Powiedziała, że już w zeszłym tygodniu, kiedy do Berlina przyjechał prezydent Andrzej Duda, widać było duże zaangażowanie obu stron w poszukiwaniu wspólnych pól do działania.

Dodała, że pomiędzy Polską a Niemcami jest wiele punktów zaczepienia do współpracy. W środę w Berlinie przedstawiono wspólny podręcznik do nauczania historii. – Zapowiedziałam, że będę rozmawiać z premierami landów, jak zintensyfikować naukę języka polskiego. Bawaria już jest gotowa. Dobrze funkcjonuje to także w innych landach – powiedziała Merkel. Dodała, że w czasie konsultacji powstało wiele wspólnych projektów z zakresu transportu, kultury i oświaty. Kraje podpisały porozumienie w sprawie odbudowy szkół w Libanie. Merkel zapowiedziała także, że w przyszłości zostaną poruszone tematy m.in. żeglugi na Odrze oraz połączeń kolejowych pomiędzy krajami.

Kanclerz odniosła się także do słów niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka--Waltera Steinmeiera, który skrytykował ćwiczenia wojskowe NATO „Anakonda”, mówiąc, że jest to „wymachiwanie szabelką” w stronę Rosji. Merkel dyplomatycznie stwierdziła, że Niemcy widzą potrzebę wzmacniania wschodniej flanki.

Szefowa niemieckiego rządu przedstawiła swoje stanowisko w sprawie referendum w Wielkiej Brytanii. – Życzymy sobie, aby obywatele Wielkiej Brytanii pozostali w Unii Europejskiej – mówiła. Podobny pogląd podzielała polska premier Beata Szydło. – Zgodziliśmy się, że uszanujemy każdą wolę narodu brytyjskiego, ale wierzymy głęboko, że Wielka Brytania pozostanie w Unii. Unia Europejska powinna nadal trwać i tworzyć jedność – powiedziała Szydło.

– Wierzę, że w przyszłym roku będziemy mogli powiedzieć, że zapisy polsko-niemieckiego traktatu, m.in. dotyczące Polonii, są praktycznie wypełnione –_powiedziała premier Beata Szydło. – Polska i Niemcy są ważnymi partnerami w kwestiach infrastruktury i gospodarki. (…) Są oczywiście kwestie, które budzą kontrowersje, dotyczące chociażby bezpieczeństwa energetycznego, budowy gazociągu, ale te kwestie również wymagają wyjaśnień. Wierzę w to, że jest zrozumienie, żeby szukać wzajemnych płaszczyzn porozumienia – podkreśliła.

Krzysztof Nowicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.