Dobry menedżer? Nie wiecie, ile mamy takich asów w regionie!

Czytaj dalej
Fot. Materiały Janas Logistic sp. z o.o.
Jarosław Miłkowski

Dobry menedżer? Nie wiecie, ile mamy takich asów w regionie!

Jarosław Miłkowski

Janasowie ze Skwierzyny powiększyli firmę. Remigiusz Turek będzie budował w Gorzowie. Menedżerów rozwijających region jest wokół nas coraz więcej. Jakie są ich ostatnie sukcesy?

Które firmy rozwijają się u nas najlepiej? Choćby Janas Logistic ze Skwierzyny. – Rok temu mieliśmy 110 pracowników, a dziś mamy ich 150. Rok temu powierzchnia naszych magazynów miała 8 tys. mkw., a dziś jest jej 12 tys. mkw. – mówi Zbigniew Janas. Choćby z tego powodu, że firma się tak rozrasta, burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia wskazuje Janasa jako kandydata na Menadżera Roku.

Według nieoficjalnych danych, Janas Logistic to największy pracodawca w całej 10-tysięcznej Skwierzynie. I choć trudno w to uwierzyć, to cały czas jest firmą rodzinną. Na początku była to zwykła działalność gospodarcza, a dziś to już spółka z o.o.
- Tata, Eugeniusz, zaczynał od zakładu mechanicznego. Później do tego doszły pojazdy. Teraz zajmujemy się przewozem towarów od producentów i całą logistyką. Jeśli jakaś firma coś produkuje i nie ma gdzie tego przechować przed dostarczeniem do odbiorcy, to my to wszystko bierzemy na swoje barki. Przechowamy u siebie i zawieziemy tam, gdzie trzeba. Do Belgii, Holandii czy jeszcze dalej, do Francji – mówi pan Zbigniew. On zajmuje się w firmie logistyką, brat Grzegorz niekiedy wsiada za kierownicę i wozi towar po Europie, a siostra Ewelina zajmuje się działem finansowym. Sposób na sukces? – Mówią, że nie jesteśmy tani, ale za to solidni – uśmiecha się Zbigniew Janas.

Remigiusz Turek ma 45 lat, żonę i troje dzieci. Wiecznie się uśmiecha! To on jest twarzą wielkiej inwestycji na dawnych poligonach w Gorzowie: firma MyHome, której jest wiceprezesem, kupiła tu za 9 mln zł wielką działkę i zaraz zacznie budowę osiedla. Zapewnia: to będzie supermiejsce. - Wierzę w to i strasznie się cieszę, że będę budował w Gorzowie, moim rodzinnym mieście - podkreśla.

Za odwagę i wizję

Remigiusza Turka nominujemy do Menadżera Roku, bo... ma odwagę i wizję. Trzeba je mieć, jak wchodzi się na dziewiczy teren i rozpoczyna zabudowę działek pośrodku niczego. To samo mówił o przedsiębiorcy prezydent Jacek Wójcicki (prosiliśmy go o wskazanie firm i przedsiębiorstw, które w zeszłym roku pokazały się z dobrej strony). Sam przedsiębiorca skromnie dodaje, że po prostu chce zrobić w swoim mieście coś, co zostanie na zawsze.

Macieja Czerniawskiego i firmę Prosper Advertising & Publishing widzimy w plebiscycie z powodu innowacyjności. - Wyprzedzają swój czas. Mają np. ciekawy projekt page&shop - mówi prezydent Wójcicki.

Zgadza się. Właśnie za ten pomysł Prosper dostał statuetkę SuperSukces Roku 2016 (ważne, prestiżowe, biznesowe wyróżnienie). Maciej Czerniawski tłumaczy, że jego firma stworzyła platformę, za pomocą której każdy przedsiębiorca z „reala” może stać się przedsiębiorcą „online”. I nie musi się znać na tworzeniu stron i e-sklepów. Kupuje bowiem szablon, który może dowolnie zmieniać pod potrzeby swojego biznesu. I za miesięczny abonament z miejsca staje się posiadaczem profesjonalnej strony www i internetowego sklepu. Pomysł i oferta Prospera okazały się trafione w dziesiątkę, więc ze strony korzystają klienci nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Ciekawi jak to działa? Wejdźcie na www.pageandshop.pl i sami sprawdźcie.
Rozwijającą się firmę wskazuje też burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. – To młoda, dynamiczna firma. Myśli nie tylko o interesie własnym, ale całej społeczności. Kieruje swoje działania w stronę sportu, zaangażowania dzieci i młodzieży, a także promocji marki miasta – mówi. O jakiej firmie? Promet Cargo, której prezesem jest Magdalena Ciszek – Kozłowska.

Historia firmy jest bogata. Jak ją streścić w paru zdaniach? Z maleńkiego biura w wynajmowanym mieszkaniu przeniosła się do pięknie odrestaurowanego dworca w Kunowicach. – Obecnie żartujemy, że my to po prostu mamy pociąg do transportu – śmieje się pani prezes.

Stawiają na sport

Co firmie udało się w zeszłym roku? Jej sportowy debiut, czyli Promet Cargo Cross Duathlon. Najpierw trzeba było przebiec 4 km, później 12 km pokonać na rowerze, a na końcu jeszcze znów 2 km biegu. – Była świetna zabawa, emocje, łzy radości. Impreza na pewno zostanie powtórzona – zapewnia pani prezes.

Firma może poszczycić się także tym, że stworzyła Uśmiechniętą Planetę, czyli obiekt, który zapewnia najlepsze atrakcje najmłodszym. Promet Cargo wspiera też żużlowych mistrzów. Sponsoruje Stal Gorzów (jest najlepszą drużyną 2016 r.) oraz jej lidera Bartosza Zmarzlika (to trzeci zawodnik świata).
Plany na ten rok? – Mamy jeszcze sporo wolnego miejsca w
naszym budynku po starym dworcu. Co tu powstanie? Jesteśmy otwarci. Nikt nigdy nie wie, jaki szalony pomysł może nam przyjść do głowy – mówi Magdalena Ciszek – Kozłowska.
Menadżerem Roku 2016 może zostać też Mirosław Maszoń¬ski, założyciel firmy transportowej Maszoński z Sulęcina, która istnieje od 18 lat. Ona też wspiera Stal i Zmarzlika, i działa charytatywnie. W zeszłym roku Maszoński przekazał ponad 60 tys. zł na protezę ręki dla Mirka Nadobnika z Sulęcina. Jest też kolejna wizja: otwarcie drugiej siedziby firmy w Niemczech.
Odnoszących sukcesy firm jest więcej. - W 2016 r. odnotowaliśmy znaczny wzrost zysków i zwiększyliśmy wynagrodzenia pracowników. Rozszerzyliśmy współpracę ze szwedzką firmą Haki, producentem nowoczesnych rusztowań - mówi Zbigniew Wilczyński, prezes Mepro¬zetu w Starym Kurowie.

Rozrasta się też Wallin Shoes w Strzelcach Krajeńskich. - Z 11 pracowników „zrobiło” nam się 28. Zatrudniamy też Duńczyków, Filipińczyków, Litwinów - mówi Anna Tomaszewska, kierownik do spraw sprzedaży w firmie, założonej przez Duńczyka Christiana Wallina.

* Po raz szósty „Gazeta Lubuska” organizuje plebiscyt na Menadżera Województwa Lubuskiego.
Chcemy wraz z Czytelnikami wyróżnić i docenić Lubuszan, którzy poprzez swoją przedsiębiorczość, pomysłowość, dobrą energię rozwijają firmy, których są właścicielami lub w nich pracują, podobnie jak instytucje kultury, placówki oświatowe, pomocowe. Laureatom, wybranym drogą głosowania oraz przez Kapitułę, zostaną przyznane tytuły Menadżera Województwa Lubuskiego oraz Menadżera Powiatu, nagrody w postaci wideo - wizytówek lub wideospotów. Rozstrzygnięcie nastąpi na uroczystej gali na początku kwietnia. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i wszystkich zaprosimy na uroczystą galę, podczas której będą mogli się poznać i nawiązać kontakty.
* Znacie menedżerów, szefów, właścicieli firm, którzy zasługują na wyróżnienie? Zgłoście ich do plebiscytu. Dzięki temu, że będą w nim uczestniczyć, zyskają promocję swoich dokonań i firm, instytucji, którymi kierują lub w których pracują. Kandydatów można zgłaszać do 16 lutego, wypełniając ankietę ze strony gaze¬talu¬buska.pl/menadzer lub przysyłając ich nominację na adres: [email protected] (prosimy podać dane kandydata, nazwę firmy lub instytucji, w której pracuje, numer telefonu oraz krótkie uzasadnienie nominacji).
* Kto w zeszłym roku okazał się najlepszym menedżerem?
* Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Osterwy w Gorzowie, zajął pierwsze miejsce w głosowaniu Czytelników w kategorii instytucja.
* Drugie miejsce w tym samym głosowaniu zajęła Magdalena Szyszko - Graban z Dobiegniewa, kierownik tamtejszego Centrum Integracji Społecznej.
* Wśród menadżerów z północy regionu trzecie miejsce przyznane przez kapitułę w kategorii biznes zajął Michał Wrembel z Kostrzyna nad Odrą - dyrektor generalny ICT_Poland.
* Trzecie miejsce na podium - w głosowaniu Czytelników w kategorii instytucja zajęła też Ewa Kubiak, dyrektor Zespołu Szkół w Deszcznie. Kto będzie laureatem w tym roku?

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.