Dobrze, że władza w gminie Świebodzin postawiła na drogi

Czytaj dalej
Fot. C.Wachnik
Czesław Wachnik

Dobrze, że władza w gminie Świebodzin postawiła na drogi

Czesław Wachnik

To dla gminy Świebodzin ma być rok rekordowy. Inwestycje wzrosną o prawie 100 proc. Gmina chce również pozyskać pieniądze unijne.

W gminie w przyszłym roku nakłady na inwestycje wyniosą 19,9 mln zł

To o prawie 100 procent więcej, niż wyda się w tym roku, kiedy to wydatki zaplanowano na 10,5 mln zł. Skąd taki wzrost? Skarbnik Izabela Zabłocka zauważa: - My do najbliższego roku mocno się przygotowaliśmy. Zleciliśmy opracowanie wielu dokumentacji, które są kończone lub będą gotowe na początku przyszłego roku. Dlatego możemy inwestować, a też starać się o pieniądze unijne.

Na przedłużeniu ulicy Słonecznej, obok ogrodu działkowego rozmawiamy z Czesławem Jadachem. - Słyszałem, że mają tu zbudować drogę. To doskonały pomysł. Na razie trudno tu jechać, a po budowie drogi skróci się czas jazdy z osiedla Słonecznego na S3 i 92 - podkreśla.

Ze wspomnianych prawie 20 mln zł najwięcej pieniędzy trafi na inwestycje drogowe, w tym nowe drogi, ścieżki pieszo-rowerowe, boiska sportowe i podwórka. Ale też kanalizację.

Z dróg największą inwestycją będzie niewątpliwie przebudowa ulicy Cegielnianej, co ułatwi wyjazd z centrum miasta w kierunku na Ołobok. Natomiast przedłużenie ulicy Słonecznej pozwoli na sprawniejszy wyjazd z osiedla Słonecznego.

- To dobrze, że władze stawiają na budowę dróg - mówi Czesław Jadachem
C.Wachnik - To dobrze, że władze stawiają na budowę dróg - mówi Czesław Jadachem

Z innych większych inwestycji wymieńmy: modernizację ulicy Polnej i Moniuszki, modernizację wraz z odwodnieniem drogi przy budynku ,,Betonik’’, ulicy Łąkowej oraz przebudowę ulicy Lipowej i Cisowej. Po latach oczekiwań ma zostać zbudowana ścieżka rowerowa ze Świebodzina do Grodziszcza oraz do Lubi-nicka (pierwszy etap). Wiele jest też inwestycji związanych ze sportem. I tak mają być zbudowane szatnie na boiskach w Ługowie i Rusinowie oraz boisko w Glińsku. Natomiast w Rudgerzowicach ma powstać szatnia sportowa. Na wspomniane przedsięwzięcia gmina chce pozyskać także pieniądze unijne m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pierwszy warunek, czyli dokumentacja jest już gotowa. Jednak największą inwestycją 2016 roku, bo aż o wartości prawie 4,2 mln zł, będzie budowa kanalizacji burzowo - deszczowej, dzięki której zostanie zagospodarowany teren na osiedlu Południowym za spinką.

Miasto nadal będzie zagospodarowywało podwórka

W 2015 roku zrobiono dwa, między Głogowską i Wałową oraz przy Sikorskiego. W przyszłym budowlańcy mają trafić na kolejne dwa: przy 3 Maja oraz Żymierskiego 23-29. Koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć o rozbudowie domu kultury oraz remoncie basenu i budowie oświetlenia w Wilkowie. W przyszłym roku ma też powstać nowy parking przy ul. Szpitalnej, ścieżka rowerowa w Kępsku oraz zatoka autobusowa we wsi Jeziory. To największe inwestycje. Ta lista liczy cztery strony.

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.