Dodatkowe parkingi w Zielonej Górze już niebawem [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. M.Kapała
Czesław Wachnik

Dodatkowe parkingi w Zielonej Górze już niebawem [WIDEO]

Czesław Wachnik

W mieście brakuje miejsc parkingowych, szczególnie na dużych osiedlach. Ratunkiem ma być wybudowanie parkingów dla 1000 aut

To jakby przedsmak do rozpoczęcia budowy w mieście 1000 miejsc parkingowych. W urzędzie miasta wyłożono aż siedem planów przestrzennego zagospodarowania. Zainteresowani mogą zapoznać się z nimi i wpisać swoje uwagi do 21 czerwca br. Miejscowe plany zagospodarowania dotyczą m.in. osiedli Zdrojowego, Zastalowskiego, Przyjaźni, Słonecznego Śródmieście 2 czy rejonu ulic Głowackiego Krasickiego i Miodowej. To tam w ciągu 2 lat mają powstać nowe miejsca parkingowe. Ale by tak się stało, konieczna jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania.

Małgorzata Maśko - Horyza, kierownik biura planowania w zielonogórskim magistracie zapewnia, że zmiany będą niewielkie. Ale też dodaje, że mają one umożliwić budowę parkingów. W planach nie ma jednak, gdzie parkingi powstaną.

- Z jednym wyjątkiem - zastrzega pani kierownik. - Chodzi o budowę parkingu wielopoziomowego na tyłach ,,medyka” przy ulicy Waryńskiego. Dotychczas był tam przewidywany parking o dwóch poziomach, a po zmianach będzie mógł mieć pięć kondygnacji. Będzie przeznaczony dla pacjentów centrum pediatrii, ich rodzin i obsługi - dodała kierownik Maśko - Horyza.

To co powiedziała kierownik Maśko - Horyza nie oznacza, że miasto nie zajmuje się przygotowaniem do budowy parkingów. Już opracowuje się dokumentację dla poszczególnych miejsc, niektóre z nich już wyznaczono. I tak budowę dodatkowych parkingów, zaplanowano przy następujących ulicach: Kołłątaja, Lisiej, Zdrojowej, Objazdowej wraz Osadniczą, Harcerskiej, Wazów, Kokosowej, Prostej, Cisowej, Wesołej, Świętego Cyryla i Metodego, Ptasiej, Zachodniej, Zawadzkiego ,,Zośki”, Zachodniej, Wyszyńskiego. Przy każdej z nich powstanie od sześciu do 30 dodatkowych miejsc parkingowych. Łącznie ma ich być około 350. Część z nich zostanie zbudowana jeszcze w tym roku, a część w przyszłym. Podobnie jak wspomniany parking wielopoziomowy, gdzie powinno się znaleźć około 200 miejsc.

Marcin Pobierowski, radny PO z komisji rozwoju powiedział nam, że to mieszkańcy zgłaszali potrzebę budowy dodatkowych parkingów. Jest to akcja wieloletnia, które celem ma być powstanie minimum 1000 miejsc parkingowych.

- Podeszliśmy do tematu kompleksowo, przyglądaliśmy się kolejnym osiedlom, rozmawialiśmy z mieszkańcami, robiliśmy zdjęcia, przeglądaliśm plany. Tak powstał ,,Program parkingowy”. Dziś wiemy co robić, by osiągnąć cel - tłumaczył radny Pabierowski.
Nasz rozmówca dodał, że wyszukiwanie miejsc na parking, nie jest proste. Po pierwsze, miasto może budować tylko na swoich gruntach. Po drugie, parking musi odpowiadać warunkom technicznym np. być w odpowiedniej odległości od okien, nie być przeszkodą dla dróg ,,alarmowych” dla karetek czy straży pożarnej.

- Na szczęście jest wiele miejsc, które odpowiadają tym warunkom. Często są tu puste place, gdzie zmotoryzowani pozostawiają swoje pojazdy na dziko - mówi radny.

- Faktycznie przydałoby się więcej miejsc parkingowych - powiedział nam Robert Kuczak, mieszkający na osiedlu Przyjaźni. - U nas jest fatalnie, auta stoją byle gdzie, każdy szuka chociażby kawałku wolnego placu. Dlatego każde dodatkowe miejsce będzie błogosławieństwem. a ą

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.