Dofinansowanie na ekoogrzewanie?

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Dofinansowanie na ekoogrzewanie?

Kamila Kamiennik

Od 10 stycznia mieszkańcy Żar mają czas na składanie wniosków o wymianę starych pieców węglowych na nowe systemy grzewcze.

Na stronach urzędu miasta pojawiła się informacja o naborze wniosków na ogrzewanie ekologiczne dla mieszkańców. Będzie to korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska. Nie we wszystkich mieszkaniach na terenie miasta działa centralne ogrzewanie.

W starych kamienicach lub domach jedno rodzinnych ciągle wykorzystuje się tradycyjne metody grzewcze, czyli węgiel i drewno. Jeżeli wykorzystywane są te dwa źródła cieplne, to nie ma to większego wpływu na nasze zdrowie. Problem zaczyna się, gdy wrzucamy do pieca plastik i toksyczne odpady.

Trujący dym rozprzestrzenia się po okolicy, mieszając z dymem fabryk i spalinami samochodów. Władze Żar widzą skalę problemu, dlatego od 10 do 24 stycznia przyszłego roku ruszy nabór wniosków na dofinansowanie dla tych, którzy wyrażą chęć zmiany ogrzewania.

- To zmiana na plus. Uważam, że jeśli ktoś ma tradycyjne ogrzewanie, a będzie miał możliwość zmiany na inny system, to super - mówi Józef Skrzypacz z Żar. Dofinansowanie mogą otrzymać ci, którzy posiadają piec zasilany paliwem stałym, lub jest użytkowany od ponad 10 lat.

Główną ideą tego programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które są związane z ocieplaniem mieszkań na terenie gminy Żary, o statusie miejskim. W wielu dużych miastach tradycyjne piece mają właściciele samodzielnych gospodarstw, a w blokach wykorzystywany jest sytem gazowy i elektryczny.

Mieszkańcy, którzy są zainteresowani wymianą systemu cieplnego, muszą się zgłosić do biura obsługi mieszkańców. O dofinansowanie mogą starać się właściciele lokali mieszkalnych. Wówczas mogą liczyć na połowę faktycznie poniesionych kosztów, związanych z nowym ogrzewaniem.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.