Dokończą budowę małych przystani na Odrze

Czytaj dalej
Fot. arch. urzędu miasta
Jakub Nowak

Dokończą budowę małych przystani na Odrze

Jakub Nowak

Do 10 kwietnia powinien być rozpisany nowy przetarg, związany z dokończeniem budowy 10 nowych przystani na naszej rzece.

Przypomnijmy: o problemach, związanych z budową, pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Po wielu zawirowaniach i kłopotach, jakie miały miejsce w ubiegłym roku, przesunięto ostatecznie zakończenie tej inwestycji na lipiec tego roku.

- Po ogłoszeniu upadłości przez poprzedniego wykonawcę wykonaliśmy pod nadzorem inżyniera kontraktu inwentaryzację przeprowadzonych już prac - opowiada nam wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski. Jak się dowiedzieliśmy, wszystko zostało następnie przekazane do syndyka. W sumie wycena wykonanych do tej pory robót wyniosła 1,1 mln zł. - Mówiąc o zaawansowaniu całości, można powiedzieć, że zrealizowano ok. 30 proc. inwestycji - tłumaczy wiceprezydent. Pozostaje pytanie: co dalej? Czy w tym roku uda się bez problemów dokończyć wspomniane przystanie?

Dokończenie przystani ma być zrealizowane do lipca tego roku

- Do 10 kwietnia powinien być gotowy przetarg na dokończenie inwestycji, otwarcie ofert zaplanowaliśmy na koniec miesiąca - informuje J. Milewski. Jak dodaje, po wyłonieniu wykonawcy prace powinny zakończyć się w ciągu trzech, czterech miesięcy. Co będzie jednak w przypadku, gdy w tym roku również stan wody będzie dramatycznie niski? - Według informacji, które otrzymaliśmy, okazuje się, że będzie to możliwe niezależnie od poziomu Odry - odpowiada włodarz. - Prace będzie można wykonywać nawet z poziomu lądu - dodaje. Warto tu zaznaczyć, że każda z przystani ma osobne pozwolenie na budowę, dzięki czemu odbiór będzie mógł następować etapami. A to z kolei daje szanse, że jeszcze w tym sezonie z części przystani będą mogły korzystać dwa nasze statki, i nie tylko.

Przypomnijmy: równolegle do prac związanych z dokończeniem wspomnianej budowy, trwają także przygotowania do wykonania dokumentacji technicznych odnośnie budowy dwóch kolejnych przystani, w gminach Bojadła i Zabór, a także zagospodarowania terenów wokół przystani w Starej Wsi (gmina wiejska Nowa Sól), Siedlisku, Bobrownikach (gmina Otyń), Pomorsku (gmina Sulechów) i Nietkowie (gmina Czerwieńsk). Jak już opisywaliśmy wcześniej na naszych łamach, Nowa Sól, jako lider projektu, planuje także małą inwestycję u nas - chodzi o zagospodarowanie terenu obok istniejącej już mariny.

Warto też przypomnieć, że osobno realizowana będzie inwestycja, związana ze stworzeniem w Nowej Soli Centrum Informacji Turystycznej dla całego odcinka Dolina Środkowej Odry. Znajdować się ma ono w budynku przy ul. Korzeniowskiego 2.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.