Leszek Kalinowski

Dom Harcerza powędruje w inne miejsce miasta

Tak ma wyglądać nowy Dom Harcerza przy ul. Wyszyńskiego Fot. Wizualizacja Urząd Miasta Tak ma wyglądać nowy Dom Harcerza przy ul. Wyszyńskiego. Jeden obiekt zostanie zmodernizowany, drugi - wybudowany od podstaw. Oba zostaną połączone. Powstaną też nowe parkingi.
Leszek Kalinowski

Jaki będzie nowy obiekt? Tej sprawie poświęcona dziś będzie rada pedagogiczna.

O, jak dobrze, że dzieci będą miały nowy Dom Harcerza. Tyle się w nim dzieje - przyznaje Helena Jabłońska, mama Ewy i Klary.
Radość także wśród pracowników Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji, bo taka jest pełna nazwa Domu Harcerza. Choć szczegóły poznają na dzisiejszej radzie pedagogicznej, dobra wieść już do nich dotarła.

A ostatnie miesiące były nerwowe. Okazało się, że jest szansa na pieniądze z ministerstwa kultury (15 mln zł) na rozbudowę szkoły muzycznej. A że ta mieści się w dwóch kamienicach w centrum miasta i o rozbudowie nie może być mowy, to pomyślano o... Domu Harcerza. I umowie użyczenia obiektu na 10 lat. Ale co z placówką? Rodzice nie chcieli słyszeć o przenosinach do zajmowanych dotąd przez szkołę muzyczną budynków. Miasto zapewniało, że szuka innego rozwiązania. A rodzice zbierali podpisy...

Tymczasem dyrektor Domu Harcerza Kinga Krutulska spotkała się z prezydentem Januszem Kubickim i wiceprezydentami. Przedstawiono jej projekt.
- Ogromnie się cieszę - przyznaje K. Krutulska. - To najlepszy prezent na 30. urodziny naszego obiektu, który został oddany do użytku 6 czerwca.
Koncepcja jest gotowa. W tym roku ma powstać dokumentacja, by z początkiem następnego mogła rozpocząć się budowa.
- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to we wrześniu 2017 roku zajęcia rozpoczniemy już w nowej siedzibie.

Tak ma wyglądać nowy Dom Harcerza przy ul. Wyszyńskiego
Wizualizacja Urząd Miasta Tak ma wyglądać nowy Dom Harcerza przy ul. Wyszyńskiego. Jeden obiekt zostanie zmodernizowany, drugi - wybudowany od podstaw. Oba zostaną połączone. Powstaną też nowe parkingi.

A ta znajdować się będzie przy ul. Wyszyńskiego, niedaleko SP-1. Chodzi o stary hotel asystenta UZ. Ten zostanie przebudowany, a przed nim wybudowana będzie nowa część Domu Harcerza. Oba budynki zepnie szklany łącznik.
Pracowników najbardziej cieszą duże przestrzenie, światło (co ważne w przypadku prowadzenia zajęć plastycznych), parkingi. Budynek całkowicie przystosowany będzie do osób niepełnosprawnych (winda, toalety, pomieszczenia).

Obiekt będzie większy niż ten obecny, w sumie blisko dwa tysiące metrów kwadratowych. Będzie miał trzy kondygnacje.
- Koncepcja przygotowana przez panią Krystynę Goińską wygląda pięknie. Ciekawa bryła, cegła klinkierowa, dużo szkła, u góry świetliki - podkreśla K. Krutulska. - Wcześniej ta pani robiła inwentaryzację Domu Harcerza, więc dobrze zna nasze potrzeby. Marzy się nam jeszcze duża aula na występy. Ale to wszystko jest możliwe.

Zadowolenia z obrotu spraw nie kryje przewodniczący komisji edukacji w miejskiej radzie Grzegorz Hryniewicz: - Niepokój był niepotrzebny. Teraz i dzieci, i nauczyciele będą mieli dużo lepsze warunki.
A co z małym budynkiem, który znajduje się niedaleko, a także należy do Domu Harcerza? Pozostanie i tam także będą zajęcia.

DOM HARCERZA

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.