Drogi będą jak spod igły

Czytaj dalej
Fot. Anna Rimke
Anna Rimke

Drogi będą jak spod igły

Anna Rimke

- Wreszcie coś robią! Bo już się jeździć nie dało - mówi pan Tomasz, którego spotkaliśmy na wjeździe do podgorzowskiego Łagodzina.

Prace na ul. Bratniej w Łagodzinie (gm. Deszczno) trwają już od ponad dwóch tygodni. Gmina nie czekała na podpisanie umów o dofinansowanie remontów dróg i już miesiąc temu rozstrzygnęła przetarg. - Urząd wojewódzki ogłosił listę inwestycji zatwierdzoną przez ministerstwo już w styczniu- tłumaczy Paweł Tymszan, wójt Deszczna pod Gorzowem.

Główna ulica Łagodzina zyska nową nawierzchnię, powstanie też ścieżka rowerowa (właśnie przygotowywany jest teren pod nią wzdłuż asfaltu). Ścieżka będzie z tzw. czerwonego asfaltu. Wzdłuż drogi zamontowane ma być hybrydowe oświetlenie. Mają też być elementy uspokajające ruch. Zupełnie zmieni się pętla autobusowa - wybudowane zostaną nowe przystanki, pętla będzie miała nawierzchnię betonową. Na pętli również prace idą pełną parą.

Przy okazji prac na ul. Bratniej w Łagodzinie przebudowany też będzie stumetrowy odcinek ul. Sulęcińskiej w Gorzowie (drogi się łączą).

Chodzi o fragment od przejazdu kolejowego do mostku na Kanale Rożkowieckim. - Za tę część zadania miasto Gorzów zwróci nam koszty - informuje Tymszan. Wszystko powinno być gotowe do końca czerwca.

Gorzów też dostał dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. To ciąg dalszy projektu, który za poprzednich rządów zyskał miano schetynówek. Nazwa programu wprawdzie się zmieniła, ale zasady są te same: samorząd i rząd składają się na inwestycję po 50 proc., ale rząd nie może dać więcej niż 3 mln zł.

I właśnie tyle dostanie Gorzów na połączony remont ul. Fabrycznej i Towarowej

Miasto dołoży ponad drugie tyle i za 6,65 mln przebuduje cały odcinek od dominanty aż po ul. Śląską. Na skrzyżowaniu koło Szkoły Podstawowej nr 10 ma powstać rondo. To, że będą tu też nowe chodniki i lampy, jest oczywiste. Przypomnijmy, ul. Towarowa jest w fatalnym stanie - dziurawa jezdnia i chodniki, że trudno tędy przejechać i przejść. A po każdym większym deszczu pod mostem na jezdni tworzy się ogromna kałuża. - Umowę z wykonawcą powinniśmy podpisać pod koniec kwietnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace powinny sie zakończyć w grudniu - usłyszeliśmy wczoraj od gorzowskich urzędników.

Również w ramach tego programu ponad 1,8 mln zł dostał Międzyrzecz

Tam za te pieniądze ma być przebudowana kolejna część ul. ul. Waszkiewicza i Świerczewskiego. W tym roku prace mają być prowadzone na odcinku od mostku na Paklicy (w kierunku Zielonej Góry) do zjazdu do jednostki wojskowej. Zaplanowano remont nawierzchni drogi, chodników i oświetlenia oraz wymianę wodociągów i kanalizacji zwykłej oraz deszczowej. Jak dowiedzieliśmy się wczoraj w międzyrzeckim urzędzie, prace mają zakończyć się do listopada.

Na ul. Bratniej w Łagodzinie remont już trwa. Roboty drogowe, finansowane wspólnie przez rząd i samorząd, będą też w Gorzowie, Międzyrzeczu oraz gminach:
Anna Rimke Na ul. Bratniej w Łagodzinie remont już trwa. Roboty drogowe, finansowane wspólnie przez rząd i samorząd, będą też w Gorzowie, Międzyrzeczu oraz gminach: Pszczew, Kłodawa i Lubiszyn.

W gminie Lubiszyn też zapowiada się duża zmiana

W ramach programu będzie remont ul. Dworcowej, Gorzowskiej i Pocztowej w Lubiszynie. To drogi w centrum i w tak kiepskim stanie, że miejscami nie ma nawet czego łatać, bo asfalt się rozlatuje. - Tą drogą chodzą dzieci do szkoły, ludzie do urzędu, a brakuje tu odcinkami nawet chodnika - mówi Artur Terlecki, wójt gminy Lubiszyn. Tam przy okazji będą zakładane wodociągi we wsi, więc sam remont ulic najpewniej ruszy dopiero koło lipca. Gminie Lubiszyn udało się też zdobyć dofinansowanie remontu jezdni w Kozinie. To jakieś 1,5 km drogi, która jest w tej chwili gruntowa, utwardzona tłuczniem. Teraz tu też będzie asfalt.

Nową nawierzchnię i chodniki po obu stronach jezdni będą mieli też mieszkańcy wsi Silna (gm. Pszczew).

Do tej pory w wiosce nie było chodnika. - Bezpieczeństwo poprawią też tzw. wysepki spowalniające ruch - mówi Krystian Grabowski, zastępca wójta Pszczewa.

Z tej samej puli są pieniądze na przebudowę ul. Rzecznej w Chwalęcicach (gm. Kłodawa). Tu też będzie wybudowana pętla autobusowa.

Gminy wydają na remonty też swoje fundusze

Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.