Jarosław Miłkowski

Drogi, szkoły, wodociągi... W nowym roku będzie ruch

Co w 2017 roku planują gminy na północy regionu? Fot. Pixabay.com Co w 2017 roku planują gminy na północy regionu?
Jarosław Miłkowski

Gorzów czeka przebudowa najgorszej ulicy w mieście, czyli Kostrzyńskiej. Słubice zyskają niezawodny wał przeciwpowodziowy. Co jeszcze „zbuduje się” nam w tym roku?

Gdy tylko przyjdzie wiosna, w Gorzowie aż zaroi się od drogowców, którzy będą remontować, remontować i jeszcze raz remontować...

Gorzów z deptakiem

W planach na ten rok jest gruntowna przebudowa ul. Sikorskiego - na odcinku od katedry do ul. Pionierów powstanie deptak. Zacznie się też wyczekiwany od dziesięcioleci remont ul. Kostrzyńskiej (pójdzie na to 44 mln zł) i budowa drugiej nitki ul. Myśliborskiej (na razie na odcinku od ronda przy Tesco do Agro - Biznesu.). Oczywiście drogowcy mają też dokończyć ślimaczące się remonty ulic: Walczaka, Warszawskiej i Borowskiego. Oprócz tego rozpocznie się remont ponad 100-letniej estakady kolejowej (który będzie oznaczał częściowe odcięcie mieszkańców od ulubionego bulwaru) i remont wieżowca po Przemysłówce w samym centrum miasta (24 mln zł). Zrewitalizowany ma zostać Kwadrat. Zakończy się wymiana pieców kaflowych na centralne ogrzewanie, czyli program Kawka, realizowany w kamienicach w centrum Gorzowa. Oprócz tego rozpoczną się remonty torowisk tramwajowych w całym mieście, w ramach tzw. planu transportowego (remonty plus 14 tramwajów to 260 mln zł).

Mieszkańców powiatu gorzowskiego, a zwłaszcza rowerzystów, ucieszy zaplanowany remont popularnej droga z Kłoda-wy do Lip (choć dziś jest tak dziurawa, że odstrasza miłośników dwóch kółek). Powiat wyremontuje też drogę z Janczewa do Czechowa, przebuduje ul. Narutowicza w Kostrzynie, a w Kamieniu Małym przystąpi do tworzenia Powiatowego Centrum Pomocy Socjalnej i Domu Dziennego Pobytu. Jeśli chodzi o inne plany - najważniejszy to zmiana w kształceniu zawodowym, żeby uczniowie ze szkół w Lipkach Wielkich i Kamieniu Małym zdobyli umiejętności, które bardziej przydadzą się na rynku pracy.

Kostrzyn chce hali

Kościuszki, Narutowicza, Jagiellońska, Na Skarpie i Turyńska - te ulice w Kostrzynie doczekają się przebudowy. Unowocześniona i przebudowana ma być też miejska biblioteka. W planach jest również budowa kolejnych 16 mieszkań socjalnych i Kostrzyń-skiego Centrum Szkolenia Zapaśniczego, czyli hali widowiskowo - sportowej.

Witnicki żłobek

Do najważniejszych tegorocznych inwestycji należy zaliczyć budowę żłobka w Witnicy, przebudowę: Wiejskiej, Głównej i Py-rzańskiej w Nowinach Wielkich, przebudowę ul. Kościelnej w
Białczu oraz termomodernizacje Szkoły Podstawowej i Urzędu Miasta i Gminy w Witnicy.

Gminne rewolucje

W podgorzowskiej gminie Bogdaniec najważniejsze inwestycje związane są z drogami. Powstaną trasy Jeniniec - Lubczyno, Jeżyki - Lubczyno, przebudowana ma być ul. Wojska Polskiego w Jeni-nie. Zaplanowana jest też wymiana nawierzchni dróg w Bogdańcu i w Jeninie. Do tego termomodernizacja szkół podstawowych w Jeninie i w Lubczynie.

Gmina Deszczno zbuduje w Maszewie przedszkole dla 200 dzieci (z klubem malucha dla młodszych). Urzędnicy planuję też termomodernizacje szkół w Ulimiu i Ciecierzycach. Jeśli chodzi o drogi - zrobiona ma być ul. Karnińska w Gliniku wraz z ul. Letnią w Karninie. Poza tym zbudowane mają zostać: ul. Klonów, Morwowa i Różana w Osiedlu Poznańskim oraz ul. Słoneczna w Karninie.
Poza drogą z Kłodawy do Łośna ( czytaj też obok), gmina zmieni salę wiejską w centrum kultury, a w Santocku ma stanąć remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.

Inwestycje gminy Lubiszyn to: przebudowa ul. Szkolnej w Ba-czynie, renowacja parków w Lub-nie i Wysokiej, nad jeziorem Marwicko będzie teren rekreacyjny, a w Lubiszynie, Lubnie, Ga-jewie i Stawie przebudowane zostaną stacje uzdatniania wody.

W Santoku ma zostać zagospodarowany teren grodziska, i przebudowane muzeum. Rozbudowana ma też zostać promenada nad Notecią, gdzie będzie marina. W Gralewie wyremontowana zostanie sala wiejska, powstanie też kompleks rekreacyjny z boiskami do piłki nożnej i koszykówki. W Janczewie remont czeka szkołę, w Lipkach Wielkich będzie rozbudowa kanalizacji. W Starym Polichnie i Czechowie przebudowane zostaną sale wiejskie. Urzędnicy chcą też zagospodarować zbiorniki wodne w Wa-wrowie, Janczewie i Lipkach Wielkich, żeby mieszkańcy mieli nad nimi miejsce do wypoczynku. Wzdłuż drogi z Santoka do Starego Polichna powstanie ścieżka rowerowa.

Międzyrzecki stadion

Przebudowa miejskiego stadionu już się zaczęła i potrwa przez cały ten i kolejny rok. Gmina dostała 1,5 mln zł na rozbudowę infrastruktury do uprawiania lekkiej atletyki, m.in. na budowę bieżni z tartanu, na którą międzyrzeccy biegacze czekają od lat.
Remonty i docieplenia zostaną wykonane w Przedszkolu nr 4 w Międzyrzeczu i w budynku po dawnym ognisku muzycznym. Na termomodernizacje gmina dostała niecałe 3 mln zł. Władze starają się też o dotację na skrzydło przedszkolne przy
Szkole Podstawowej nr 3.

Skwierzyna ociepla

Wśród inwestycji na pierwszym miejscu jest termomodernizacja zespołu edukacyjnego. Na ocieplenie szkoły gmina dostała 5,5 mln dotacji. Ruszy też budowa przepompowni Skwierzyna, która pochłonie 5,5 mln. Remontu doczeka się estakada na zalewach Warty (za pieniądze zaoszczędzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich podczas budowy mostu). W gminie powstaną też przydomowe oczyszczalnie, a na osiedlu Olszynki - drogi. Ruszył już też dzienny dom pobytu Senior Wigor.

Trzciel naprawi ulicę

W pierwszych miesiącach nowego roku ma ruszyć remont ul. Polnej w Brójcach za około 780 tys. zł. Koszty pokryje gmina razem z powiatem. Na dofinansowanie unijne czeka duży projekt budowy kanalizacji w Łagowcu i Starym Dworze. Władze starają się też o fundusze na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Trzcielu.

Przytoczna i droga

Inwestycją ważną dla mieszkańców całego powiatu będzie remont drogi przez Lubikowio oraz prowadzącej ze wsi do jeziora obleganego w miesiącach letnich przez plażowiczów. Gmina razem z powiatem wydadzą na nią 4 mln zł. Stara się też o dotację na kanalizację w Goraju.

Pszczew buduje

Budowa hali sportowej zaczęła się kilka miesięcy temu i potrwa do końca 2018r. Na ten rok jest też planowany remont drogi w Szarczu za 1,5 mln zł oraz w Silnej przy blokach. W Stołuniu i Polic-ku powstaną miejsca rekreacji (w sumie 400 tys. zł), a na plaży komunalnej w Pszczewie remontu doczekają się pomosty. Przebudowy dróg oraz rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej doczeka się też os. Zamielno w Pszczewie.

Bledzew planuje

Na dotację czeka m. in. projekt budowy gminnego przedszkola za 7,5 mln zł i wodociągów w Goruńsku i Chycinie oraz modernizacja stacji uzdatniania wody w Starym Dworku. Gmina stara się też o pieniądze na remonty dróg i przydomowe oczyszczalnie.

Słubice budują wały

We wrześniu mają być gotowe 32 laboratoria w szkołach, w sumie za 4 mln zł z dotacji. 2 mln zł pójdzie na rozpoczęcie budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Słubicach (finał w 2018 r). Wydarzeniem, na które od dawna czeka gmina, będzie przebudowa wałów przeciwpowodziowych w Słubicach i budowa nowego wału okrężnego, który zabezpieczy miasto przed tzw. cofką. Dzięki tej inwestycji, która ruszy wiosną, Słubice mają zyskać całkowitą ochronę przeciwpowodziową. Koszt - około 250 mln zł. Słubicka inwestycja będzie największa ze wszystkich przeciwpowodziowych w województwie.

Starostwo w Słubicach chce uruchomić Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zamiast Zespołu Szkół Ekonomicz-no - Rolniczych w Słubicach. Planuje budowę boiska wielofunkcyjnego obok zespołu szkół rolniczych. Jest też gotowy projekt nowoczesnej hali sportowej obok ogólniaka w Słubicach.

Rzepin z obwodnicą

Wydarzeniem roku będzie ukończenie obwodnicy. Ważne są też inwestycje w kanalizację. Rzepin planuje też przebudowę i rewitalizację placu Ratuszowego i parku miejskiego wraz z budową promenady nad Ilanką.

Ośno planuje sieć

W planach jest m.in. remont stacji uzdatniania wody i rozbudowa wodociągów. Ośno złożyło też wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego o renowację odcinka murów miejskich z basztą Zwinger oraz elewacji ratusza.

Górzyca da szkołę

Gmina inwestuje w projekt: Wystrzałowa szkoła za ponad 200 tys. zł (dotacji). To zajęcia wyrównawcze dla uczniów, zajęcia rozwijające uzdolnienia (w nowych pracowniach). Wśród inwestycji są też wodociągi i kanalizacja w wioskach i przebudowa parku w Górzycy. W piwnicach Ośrodka Pomocy Społecznej w Górzycy powstanie Ośrodek Wsparcia Dziennego dla seniorów i świetlica dla dzieci.

Cybinka na krajówce

Wydarzeniem roku będzie otwarcie Szkoły Podstawowej w Cybince. Wiadomo już też (informacja przyszła z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z departamentu dróg publicznych), że inwestycją drogową będzie przebudowa drogi krajowej nr 29 w Cybince.

Sulęcin w parku

W połowie roku ma ruszyć wyczekiwana prze sulęcinian rewitalizacja parku miejskiego za milionowe dotacje (par zyska nową zieleń, fontannę, kontener kultury, skatepark, plac zabaw, ławki, alejki, oświetlenie).
Skończy się przebudowa sulęcińskiego stadionu, za to zacznie przebudowa kąpieliska na
Winnej Górze. Mieszkańcy Su-lęcina muszą szykować się również na nową lokalizację i nowy wygląd targowiska.

Krzeszyce na moście

Możliwe, że w tym roku Krzeszyce doczekają się modernizacji oczyszczalni ścieków. Planowane jest też przyłączenie do sieci wodociągowo - kanalizacyjnej ulic: Wolności, Bocznej i Parkowej. W Krzeszycach jest już miejsce rekreacji i relaksu, będzie też miejsce na spacery - promenada wzdłuż Postomii (i publiczne szalety). Na przełomie 2017 i 2018 r. ma być remont mostu na Pos-tomii i drogi przez Muszkowo.

Słońsk w internecie

Mieszkańcom będzie łatwiej załatwić sprawę w urzędzie dzięki projektowi: Cyfrowa gmina. Za ponad 600 tys. zł wystartuje system, który pozwoli załatwiać sprawy przez internet. E-urząd ma ruszyć we wrześniu. Jest też szansa, że Muzeum Martyrologii rozszerzy działalność i połączy się z kostrzyńską twierdzą.

Torzym z Majalandem

W grudniu zostanie otwarty Majaland, czyli park rozrywki (za 20 mln euro) w Kownatach. Powstaną tu hotele, restauracja, część sportowa i rozrywkowa.

Dobiegniew na szlaku

Najważniejszymi inwestycjami drogowymi będzie w tym roku przebudowa drogi od krajowej 22 do miejscowości Łęczyn (na odcinku 4,2 km) oraz zamiana nawierzchni gruntowych na as¬faltowe na os. Młodych w Dobiegniewie. Gmina będzie też budować szlak od jez. Osiek do Drawy, przebudowywać Muzeum Wol-denberczyków i szykować dokumenty na rewitalizację 30 proc. Dobiegniewa.

Drezdenko z drogami

W wakacje zakończy się przebudowa pl. Wileńskiego. Oprócz tego gruntownie, czyli z kanalizacją burzową i nowym oświetleniem, zrobiona ma być ul. Podgórna (na 2-kilometrowy odcinek pójdzie 7 mln zł). Będzie też termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Niegosławiu. Gmina liczy też na to, że uda się pozyskać pieniądze na budowę remizy w Drezdenku.

Strzelce murem stoją

W dalszym ciągu trwać będzie renowacja murów obronnych, a w tym roku dodatkowo rozpocznie się i zakończy budowa dwóch ścieżek pieszych wokół nich. Gmina przewiduje też kapitalny remont parkingu oraz skweru przy Banku Spółdzielczym. Oprócz tego w pięciu miejscowościach: Brzozie, Gilowie, Sidłowie, Gardzku i Ogar¬dach mają zostać wybudowane drogi. Zagospodarowana ma być także plaża nad jeziorem Górnym w Strzelcach.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.