Dużo zyskały dzieci

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Dużo zyskały dzieci

Alicja Kucharska

W szpitalu w Świebodzinie jest nowy specjalista. To pediatra i neurolog dziecięcy. Zajmie się też diagnostyką niskorosłości i otyłości u dzieci.

Z początkiem marca Nowy Szpital wzbogacił swoją kadrę medyczną o specjalistę pediatrę i neurologa dziecięcego. Lek. Arkadiusz Bieleninik może pochwalić się również bogatym doświadczeniem w zakresie diagnostyki niskorosłości i otyłości u dzieci, dlatego również diagnostyką będzie zajmował się w miejscowym szpitalu.

- Każdy nowy specjalista, każde nowe badanie, sprzęt medyczny wpływa korzystnie na rozwój naszego szpitala. W tym przypadku chodzi o dzieci, więc jak najbardziej popieram – ucieszyła się Elżbieta Szczęśniak ze Świebodzina.
Wstępną diagnostyką otyłości i niskorosłości zajmują się także lekarze rodzinni. W stwierdzeniu ich występowania niezbędne jest monitorowanie rozwoju psychofizycznego dziecka, czyli przede wszystkim przyrostu masy ciała oraz wzrostu. - W aktualnie obowiązujących książeczkach zdrowia nie ma tabel rozwoju psychoruchowego do drugiego roku życia, na podstawie których wyjaśniałem rodzicom, co i w jakim wieku świadczy o prawidłowym bądź nieprawidłowym rozwoju ich dziecka – zaznaczył A. Bieleninik. Podstawą w stwierdzeniu nieprawidłowości są okresowe bilanse zdrowia dziecka, wykonywane już od najmłodszych lat.

Pewne wady można wykryć jeszcze w okresie niemowlęcym, a przy niskorosłości czy otyłości czas i natychmiastowa reakcja są sprzymierzeńcem rodziców i dziecka. - W świebodzińskim szpitalu będę działał na zasadzie wczesnej interwencji, by młodego pacjenta zdiagnozować i pokierować do odpowiedniego specjalisty, a tym samym zyskać na czasie – dodał neurolog dziecięcy.

- Im więcej specjalistów, tym lepiej. Choć nie skorzystałam z takiego badania, to tabele rozwoju psychoruchowego są mi znane. Monitoruję, ile dziecko waży oraz ile ma wzrostu. Oczywiście jeśli zaszłaby taka potrzeba, skorzystałabym z porady specjalisty. Plusem jest to, że badanie można wykonać w miejscowym szpitalu – przyznała świebodzinianka Joanna Szyszyło.

Diagnostyką szczegółową i późniejszym leczeniem niskorosłości mogą zająć się specjalistyczne jednostki

Po badaniach podstawowych zalecane są badania ukierunkowane. O ile wstępną diagnostykę może przeprowadzić lekarz pediatra w rejonie, o tyle diagnostyką szczegółową i późniejszym leczeniem niskorosłości mogą zająć się specjalistyczne jednostki. - Diagnostyka i rozpoczęcie leczenia powinny mieć miejsce w pierwszych latach życia dziecka – podsumował spec. pediatra i neurolog dziecięcy Arkadiusz Bieleninik.

Badania w ramach diagnostyki niskorosłości i otyłości początkowo będą odpłatne, jednakże świebodzińska lecznica postara się o ich refundacje w ramach NFZ.

W szpitalu trwają również prace związane z przeniesieniem poradni specjalistycznych do budynku administracji. Do końca tego roku ma zostać przeprowadzona modernizacja bloku operacyjnego, utworzenie pomieszczenia sterylizatorni. Ponadto ma zostać zakupiony sprzęt i aparatura medyczna o łącznej wartości prawie 2 mln zł.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.