Aleksandra Gersz

Dwaj terroryści, którzy zabili księdza, byli znani policji

Aleksandra Gersz

Francuska prokuratura zidentyfikowała drugiego z terrorystów, którzy we wtorek zamordowali księdza. 19-latek był poszukiwany przez policję.

Badanie DNA wykazało, że terrorysta to Abdel Malik Nabil Petitjean - poinformowało źródło z paryskiej prokuratury cytowane przez media we Francji. Petitjean miał 19 lat, najprawdopodobniej pochodził z Aix-les-Bains we Francji i był na policyjnej liście poszukiwanych terrorystów. BBC informuje, że w mieszkaniu pierwszego terrorysty z kościoła w Saint-Étienne-du-Rouvray, 19-letniego Adela Kermiche, znaleziono dowód osobisty Petitjeana, ale niezbędne były jeszcze badania DNA, ponieważ ciało chłopaka było zdeformowane po strzelaninie z policją i trudne do identyfikacji.

Francuskie media poinformowały również, że funkcjonariusze szukali nastolatka już kilka dni przed zamachem. Komentator BBC z Paryża Hugh Schofield powiedział, powołując się na oświadczenie prokuratury, że policja otrzymała w zeszły piątek, pięć dni przez makabrycznym atakiem w kościele, donos z zagranicznej agencji wywiadowczej, której nazwy nie podano. W donosie ostrzegano, że 19-latek przygotowuje zamach terrorystyczny.

Dwaj mężczyźni, którzy zabili 84-letniego księdza Jacquesa Hamela, byli wojownikami Państwa Islamskiego. W środę związana z ISIS agencja Amaq opublikowała nagranie, w którym składają przysięgę wierności Państwu Islamskiemu.

Tożsamość pierwszego napastnika została ujawniona we wtorek. Adel Kermiche również był znany policji. Jak podawał „Independent”, 19-latek został zatrzymany przez policję w 2015 r., kiedy próbował dostać się nielegalnie do Syrii, aby tam walczyć po stronie ISIS. Nastolatka ponownie aresztowano w marcu tego roku, kiedy planował ataki. Nałożono jednak na niego tylko dozór policyjny - chłopak cały czas nosił elektroniczną bransoletkę. Mimo to 19-latek zdołał popełnić zbrodnię.

Do ataku w Saint-Étienne-du-Rouvray doszło we wtorek rano. Dwaj napastnicy, uzbrojeni w pistolety oraz atrapę bomby, wtargnęli do kościoła, gdzie wzięli zakładników i zabili 84-letniego księdza Jacquesa Hamela. Mężczyzn zabiła policja.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.