Dwie uczelnie łączą siły i dostają nagrodę

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Dwie uczelnie łączą siły i dostają nagrodę

Marek Białowąs

W poniedziałek, 17 lipca, wicepremier Jarosław Gowin podpisał decyzję o połączeniu uniwersytetu z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową

1 września PWSZ w Sulechowie stanie się zamiejscowym wydziałem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– Konsolidacja to jest dobre rozwiązanie, nie tylko dla Uniwersytetu Zielonogórskiego i PWSZ w Sulechowie, ale dla całego regionu. Uniwersytet jest sercem woj. lubuskiego. Dzisiaj to serce dozna wzmocnienia – powiedział wczoraj o konsolidacji dwóch lubuskich uczelni wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Świadkami podpisania rozporządzenia był m.in. rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński oraz rektor PWSZ prof. Marian Miłek.
Głównym powodem konsolidacji uczelni była malejąca liczba studentów w województwie lubuskim. Przez ostatnie 7 lat liczba absolwentów szkół wyższych spadła z 98 do 45 osób na 10 tys. mieszkańców regionu. Proporcjonalnie zmniejszyła się też liczba studentów. Kilka lat temu w Sulechowie studiowało 4 tys. studentów, dziś jest ich ok. 400, więc baza dydaktyczna jaką dysponuje PWSZ była w dużej mierze niewykorzystana. Z kolei Uniwersytet Zielonogórski ma prawie 12 tys. studentów, a rozszerzenie oferty edukacyjnej o kierunki prowadzone na sulechowskiej uczelni podniesie jej atrakcyjność.

- Wydział zamiejscowy w Sulechowie Uniwersytetu Zielonogórskiego nadal będzie oferował dotychczasowy profil kształcenia - mówi Agnieszka Lednik Stachowska, rzecznik prasowa PWSZ. - Po uzyskaniu licencjatu studenci z byłej PWSZ będą mogli podjąć, niejako z automatu, studia uzupełniające II stopnia, a później jeśli zechcą … studia doktoranckie. Tej możliwości nie mieli wcześniej na swej macierzystej uczelni.

Decyzja o konsolidacji została podjęta na wieść o szykowanej przez resort zmianie w finansowaniu uczelni wyższych. Bez niej, UZ otrzymałby ok. 3 mln zł złotych mniej. Teraz zyskają obie uczelnie. Resort aby zachęcić do takich decyzji przygotował bowiem finansową pomoc. W latach 2018 - 2022 dotacja przyznawana UZ będzie uzupełniana do poziomu 103 proc. sumy dotacji podstawowych przyznawanych UZ i PWSZ w roku konsolidacji. Co za tym idzie, przez najbliższe 5 lat połączone uczelnie zostaną wzmocnione przez dodatkowe 3 proc. środków z resortu nauki.

Oficjalnie uczelnie zostaną połączone 1 września, dlatego tegoroczna rekrutacja jest prowadzona na dwóch uczelniach, ale informacje o ofercie edukacyjnej już od kwietnia są dostępne na stronach obydwu uczelni, a pracownicy biur rekrutacji jeszcze przed rozpoczęciem naboru dysponowali informacjami o ofercie kształcenia zarówno w PWSZ jak i w UZ. Teraz UZ wzbogaci się o bazę badawczą. Sulechowskie Centrum Energetyki Odnawialnej czy Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych to bowiem znane i cenione ośrodki badawcze.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.