Andrzej Drobik

Dworzec w Cieszynie gotowy. Zostanie oddany jeszcze w kwietniu

Dworzec kolejowy w Cieszynie został odnowiony. Zabytkowy budynek będzie teraz pełnił funkcje węzła przesiadkowego Fot. FOT UM Cieszyn Dworzec kolejowy w Cieszynie został odnowiony. Zabytkowy budynek będzie teraz pełnił funkcje węzła przesiadkowego
Andrzej Drobik

Najważniejsza inwestycja ostatnich lat w Cieszynie dobiega końca. Zrujnowany dworzec kolejowy już nie straszy, natomiast pierwsi pasażerowie będą mogli z niego skorzystać jeszcze w kwietniu 2018.

Po tym jak zabytkowy dworzec kolejowy popadł w ruinę, a dworzec autobusowy po bankructwie spółki PKS został sprzedany, Cieszyn borykał się z ogromnym problemem komunikacyjnym. Prowizoryczne rozwiązania, które trwały lata, mają jednak odejść w niepamięć - jeszcze w kwietniu pasażerowie będą mogli skorzystać ze zintegrowanego węzła przesiadkowego. Obiekt będzie obsługiwał połączenia kolejowe i autobusowe.

Czekanie na wielkie otwarcie dworca

Uroczyste otwarcie dworca zostało zaplanowane na 27 kwietnia, a dzień później obiekt będzie udostępniony pasażerom i przewoźnikom.

Budowa właściwie już się skończyła, a do dnia otwarcia na terenie węzła przesiadkowego zainstalowane zostaną jeszcze nagłośnienie oraz informacyjne tablice elektroniczne.

To pierwszy etap realizacji projektu „Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt inwestycji to około 17 mln zł. Miasto otrzymało 10,5 mln zł, zatem 6,5 mln zł musiało znaleźć w budżecie. Projekt ostatecznie zakończy się w sierpniu, kiedy zostanie wdrożony bilet elektroniczny w cieszyńskiej komunikacji miejskiej, a także zostanie uruchomiona funkcjonalność sprzedaży biletów komunikacji ponadlokalnej za pomocą dwóch samoobsługowych biletomatów.

Na terenie dworca funkcjonować będą także tablice z rozkładem jazdy, które będzie można śledzić przez internet i specjalną aplikację na telefony komórkowe.

W dalszej części:

 • Jak dokładny ma być system
 • Jakie kasowniki zostaną zamontowane w autobusach i jak będzie można płacić za przejazd
 • Co jeszcze znajdzie się na terenie węzła przesiadkowego
Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.