Izabela Rachwalik

Dzięki Trampolinie poczuli się artystami

Mieszkańcy co czwartek przenosili na płótno piękno architektury swojego regionu Fot. Mariusz Kapała Mieszkańcy co czwartek przenosili na płótno piękno architektury swojego regionu
Izabela Rachwalik

Mieszkańcy regionu w czwartki odkrywali w sobie malarskie talenty

- Dzięki Związkowi Lubuskich Organizacji Pozarządowych i panu Romualdowi Malinowskiemu, mogliśmy skorzystać z pieniędzy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a dzięki temu odkryć niesamowite talenty, które mieszkają na tym terenie - mówi Ewa Bielewicz-Rafa z Trzebiechowskiego Ośrodka Kultury. - Przy TOK-u powołaliśmy nieformalną grupę, w której skład weszły: Adrianna Małecka, Elżbieta Stępniewicz i Joanna Beiger. Ta grupa, wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Odnowy Dzieła Henrego Van De Velde w Polsce, otrzymała dofinansowanie do naszego malarskiego projektu.

Dlaczego akurat malarstwo? - Chodziło o zachęcenie ludzi do wyjścia z domu, współdziałanie i pokazanie, że każdy może zacząć malować - mówi Adrianna Małecka. - Grupa malarska, licząca 10 osób, spotykała się na warsztatach malarskich od maja. Wybraliśmy czwartki, żeby nawiązać do obiadów czwartkowych. Pojawiali się u nas instruktorzy, między innymi artystka znana w Zielonej Górze, pani Izabela Sak.

Organizatorzy skupiali się przede wszystkim na architekturze lokalnej (między innymi Podlegórz i Trzebiechów), ale też korzystali z inspiracji architekturą Ameryki Łacińskiej.

Mieszkańcy co czwartek przenosili na płótno piękno architektury swojego regionu
Mariusz Kapała Mieszkańcy co czwartek przenosili na płótno piękno architektury swojego regionu

Jak mówi pani Adrianna, zaskoczył ją wysoki poziom, reprezentowany przez uczestników czwartkowych spotkań artystycznych.

- Pracowaliśmy w akwareli i najtrudniejszych do opanowania, farbach olejnych. Pojawiła się u nas pani Joanna Chmielewska, nauczycielka przedszkolna, która nigdy nie uczyła się malować. Okazało się, że jest wybitnie uzdolniona - pdkreśla.

Uczestnicy malarskiej „Trampoliny” spotykali się także na plenerach w Podlegórzu i w Trzebiechowie, a podsumowaniem projektu stała się wystawa dzieł, stworzonych w trakcie warsztatów .

- Do połowy września pokazywaliśmy nasze obrazy w Ogrodzie Zimowym Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, potem wystawę można było zobaczyć w DPS w Bełczu, a w połowie października zawitała do domu kultury w Bojadłach - mówi Ewa Bielewicz-Rafa. - Ze względu na duże zainteresowanie, chcielibyśmy kontynuować zajęcia malarskie. Również młodzież chciałaby spróbować swoich sił w malarstwie.

- Każdy taki projekt powoduje, że człowiek oderwie się od codziennych, domowych zajęć, wyjdzie do ludzi i zacznie inaczej żyć - przyznaje pani Krystyna i liczy, że dzięki kolejnych ofertom Trzebiechowskiego Domu Kultury będzie się jeszcze wiele dobrego działo.

Warto przypomnieć, że od 6 września nowym koordynatorem programu Trampolina jest Agnieszka Sobiak. Biuro projektu czynne jest w godz. 8.15 do 12.15. Można również kontaktować się drogą emailową: [email protected] oraz tel. 68 452 72 71.

Izabela Rachwalik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.