Mieszkańcy regionu w czwartki odkrywali w sobie malarskie talenty
- Dzięki Związkowi Lubuskich Organizacji Pozarządowych i panu Romualdowi Malinowskiemu, mogliśmy skorzystać z pieniędzy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a dzięki temu odkryć niesamowite talenty, które mieszkają na tym terenie - mówi Ewa Bielewicz-Rafa z Trzebiechowskiego Ośrodka Kultury. - Przy TOK-u powołaliśmy nieformalną grupę, w której skład weszły: Adrianna Małecka, Elżbieta Stępniewicz i Joanna Beiger. Ta grupa, wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Odnowy Dzieła Henrego Van De Velde w Polsce, otrzymała dofinansowanie do naszego malarskiego projektu.
Dlaczego akurat malarstwo? - Chodziło o zachęcenie ludzi do wyjścia z domu, współdziałanie i pokazanie, że każdy może zacząć malować - mówi Adrianna Małecka. - Grupa malarska, licząca 10 osób, spotykała się na warsztatach malarskich od maja. Wybraliśmy czwartki, żeby nawiązać do obiadów czwartkowych. Pojawiali się u nas instruktorzy, między innymi artystka znana w Zielonej Górze, pani Izabela Sak.
Organizatorzy skupiali się przede wszystkim na architekturze lokalnej (między innymi Podlegórz i Trzebiechów), ale też korzystali z inspiracji architekturą Ameryki Łacińskiej.
Jak mówi pani Adrianna, zaskoczył ją wysoki poziom, reprezentowany przez uczestników czwartkowych spotkań artystycznych.
- Pracowaliśmy w akwareli i najtrudniejszych do opanowania, farbach olejnych. Pojawiła się u nas pani Joanna Chmielewska, nauczycielka przedszkolna, która nigdy nie uczyła się malować. Okazało się, że jest wybitnie uzdolniona - pdkreśla.
Uczestnicy malarskiej „Trampoliny” spotykali się także na plenerach w Podlegórzu i w Trzebiechowie, a podsumowaniem projektu stała się wystawa dzieł, stworzonych w trakcie warsztatów .
- Do połowy września pokazywaliśmy nasze obrazy w Ogrodzie Zimowym Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, potem wystawę można było zobaczyć w DPS w Bełczu, a w połowie października zawitała do domu kultury w Bojadłach - mówi Ewa Bielewicz-Rafa. - Ze względu na duże zainteresowanie, chcielibyśmy kontynuować zajęcia malarskie. Również młodzież chciałaby spróbować swoich sił w malarstwie.
- Każdy taki projekt powoduje, że człowiek oderwie się od codziennych, domowych zajęć, wyjdzie do ludzi i zacznie inaczej żyć - przyznaje pani Krystyna i liczy, że dzięki kolejnych ofertom Trzebiechowskiego Domu Kultury będzie się jeszcze wiele dobrego działo.
Warto przypomnieć, że od 6 września nowym koordynatorem programu Trampolina jest Agnieszka Sobiak. Biuro projektu czynne jest w godz. 8.15 do 12.15. Można również kontaktować się drogą emailową: [email protected] oraz tel. 68 452 72 71.