Dziś pękło 8 miliardów. I urodziła się córka Prezydenta Gorzowa

Czytaj dalej
Fot. Jacek Wójcicki/FB
bt

Dziś pękło 8 miliardów. I urodziła się córka Prezydenta Gorzowa

bt

15 listopada na świecie pojawił się człowiek, który dał ludzkości w liczbie istnień cyfrę 8. Tylu nas jeszcze na świecie nie było.

Jeszcze w latach 80. było nas niewiele ponad 4 miliardy, ale przyrost naturalny zaczął gwałtownie przyśpieszać. i w ciągu ostatnich 4 dekad świat podwoił liczbę ludności. Dla borykającej się problemami demograficznymi Europy zwiększenie liczby ludności o kilkadziesiąt milionów ludzi to pułap nieosiągalny. Tymczasem Wietnam (331 212 km²), państwo o powierzchni porównywalnej do Polski, w ciągu ostatnich 16 lat zwiększyło swoją populację o blisko 30 millonów! Wietnam nie jest wcale rekordzistą.
[twitter]https://twitter.com/AFP/status/1592437760211947520[/twitter]
Zwiększenie populacji w milionach w ciągu ostatnich 16 lat:

 1. Indie - o ok. 317
 2. Chiny - o ok. 96
 3. Nigeria - o ok. 94
 4. Pakistan - o ok. 77
 5. DR Konga - o ok. 46
 6. USA - o ok. 39
 7. Etiopia - o ok. 39
 8. Indonezja - o ok. 32
 9. Brazylia - o ok. 29
 10. Filipiny - o ok. 25
 11. Meksyk - o ok. 22

W tym roku prócz przekroczenia 8 miliardów warto zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny fakt. Skończyła się hegemonia Chin. Na pierwszym miejscu znalazły się Indie i biorąc pod uwagę założenia rządowe w obu państwach i prowadzoną przez nie politykę demograficzną nie należy się spodziewać, że w najbliższych dekadach Chiny miałyby na pierwsze miejsce wrócić.

Dziś pękło 8 miliardów. I urodziła się córka Prezydenta Gorzowa
AFP/twitter

Obraz światowej demografii, jej dynamiki, zwłaszcza w krajach Afryki i Azji, budzi podziw, ale musi budzić też refleksję. Tym więcej, że nas, Polaków, jest mniej więcej tyle samo, co było nas nie 16 lat temu, ale lat temu 36.

W tym szczególnym dniu, kiedy na świecie pojawił się mały człowiek z numer 8 000 000 000, przyszła na świat córka Prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego - Judyta. Szczęśliwemu tacie, który podzielił się tą radosną informacją na facebooku, a zwłaszcza mamie i nowonaordzonej Polce, zdrowia i wszystkiego co najlepsze, życzy redakcja GL.

bt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.