Dzisiaj biblioteka to nie tylko książki i muzyka

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Dzisiaj biblioteka to nie tylko książki i muzyka

Marek Białowąs

O tym, jak popularny Norwid w Zielonej Górze będzie świętował jubileusz 65. istnienia rozmawiamy z Dorotą Kaczmarek, kierowniczką działu promocji.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze ma już 65 lat. Czy wiadomo iloma książkami dysponowała ta instytucja na starcie?
Tak, mieliśmy dokładnie 417 egzemplarzy. Zachowała się dokładna data powołania do życia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - to 31 marca 1931 r. Organizatorką i pierwszym dyrektorem książnicy była Janina Jaczewska - pedagog, poetka, działaczka społeczna i kulturalna. Bibliotece powierzono nadzór merytoryczny nad siecią placówek bibliotecznych na terenie województwa. Ze względu na swoje ulokowanie na poddaszu kamienicy przy ul. Chrobrego - dzisiejsza szkoła muzyczna - mieszkańcy Zielonej Góry nazywali ją „gołębnikiem”. W 1955 r. WBP połączono z Miejską Bibliotekę Publiczną.

Z okazji jubileuszu biblioteka ma prośbę dla swoich czytelników...
Tak, prosimy wszystkich zielonogórzan, aby przysyłali nam zdjęcia i dokumenty przedstawiającą bibliotekę na przestrzeni minionych lat. Szykujemy bowiem wystawę o naszej placówce, do której współtworzenia zapraszamy mieszkańców. My wszystkie dokumenty skopiujemy, a w 2017 r. planujemy wydać album pt. "Biblioteka Norwida na starej fotografii".

Jakie imprezy proponujecie z okazji rocznicy?
Tak dużo, że trudno je wszystkie wymienić. Imprezy są rozłożone w czasie. W ramach obchodów zaplanowano m.in. uroczystość 195. urodzin patrona biblioteki Cypriana Kamila Norwida - 24 września czy międzynarodową konferencję naukową. Naszej Sali Dębowej nadamy imię podczas 6. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów - w listopadzie br. 8 maja zaczyna się ogólnopolski tydzień bibliotek. My w Zielonej Górze będziemy świętować od 5 do 15 maja. Praktycznie każdego dnia mamy w tym okresie jakąś propozycję, nie tylko dla zielonogórzan.

Widziałem kalendarz imprez. Jest imponujący. Jednak wśród propozycji są nie tylko wystawy czy spotkania ze znanymi postaciami, ale i imprezy sportowe?
Np. 8 maja jest rajd rowerowy "Odjazdowy bibliotekarz". Organizujemy go już od 6 lat. Mogą jechać wszyscy chętni. Zbieramy się o godz. 12.00 przy bibliotece i jedziemy do Ochli. A tam zwiedzanie kościoła, ognisko, konkursy. Filia biblioteki przy ul. Ptasiej razem ze stowarzyszeniem "Zielona Góro Zacznij Biegać" organizuje 7 maja happening pod hasłem "Rozbiegani, Rozczytani". Będzie bieg z książką dla rodziców i dzieci, kalambury, wspólne czytanie książek, zagadki związane z bajkami. Impreza odbędzie się w Parku Piastowskim w godz. od 11.00 do 13.30.

Tydzień bibliotek nie obędzie się pewnie bez kiermaszu?
Tak, od 9 do 14 maja zaplanowaliśmy kiermasz książek. Kiermasz będzie przed biblioteką będzie literatura polska i obca, powieści obyczajowe, sensacja i fantastyka. Polecam encyklopedie i słowniki oraz książki z dziedziny psychologii czy religioznawstwa. Najmłodszych zapraszam na spektakl Teatru Idy Ochockiej - Wakacje Smoka Bonawentury. Odbędzie się w sobotę, 7 maja o godz. 13.00 w Sali Dębowej.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.