Dzisiaj nie inwestuje się już w miasto, tylko w mieszkańca

Czytaj dalej
Fot. Jakub Pikulik
Dariusz Jaworski

Dzisiaj nie inwestuje się już w miasto, tylko w mieszkańca

Dariusz Jaworski

Setki gorzowian będą dojeżdżać rowerami i na rolkach do mojej gminy albo i dalej. Na szlak wodny do Gorzowa i Świerkocina ściągną turyści - mówi Dariusz Jaworski, burmistrz Witnicy

Gorzów 2021 będzie dla nas, witniczan, dobrym sąsiadem. Będzie miastem inwestującym w człowieka. Połączą nas nowoczesne szlaki drogowe, rowerowe i wodne. Już dziś władze Gorzowa dostrzegły, że współpraca się opłaca.

Wraz z prezydentem Jackiem Wójcickim jesteśmy młodymi ludźmi i mamy świeże spojrzenie na rzeczywistość. W dzisiejszym zarządzaniu Gorzowem widzę ideę, która za pięć lat zaowocuje dużymi pozytywami. Tą ideą jest dialog społeczny. I to nie tylko ten wewnętrzny, na potrzeby Gorzowa, ale też dialog z sąsiadami. Dziś słowo „współpraca” odmieniamy przez wszystkie przypadki, składamy wspólne projekty i w 2021 widzę Gorzów jako prawdziwe centrum regionu, dobrze współpracujące z sąsiadami.

Gorzów 2021 połączy się z Witnicą, Bogdańcem czy Kostrzynem nowoczesną ścieżką rowerową, prowadzoną wzdłuż uroczej panoramy Warty. Patrząc po dzisiejszym ruchu na ścieżce rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 132, uważam, że ta wspólna inwestycja Gorzowa, Witnicy i kilkunastu innych samorządów okaże się strzałem w dziesiątkę. Setki gorzowian będą dojeżdżać rowerami i na rolkach aż do mojej gminy, a może i dalej.

Skoro o Warcie mowa, to naszą wspólną rzeką też dopłyniemy z Przystani Gorzów do kostrzyńskiego Delfina przez Marinę w Świerkocinie. Wymierające rzeczne barki zostaną zastąpione przez małe statki i jachty. Na szlak wodny do Gorzowa i Świerkocina będą ściągać wodniacy z Polski i Niemiec. Będą mogli tu zacumować, zjeść, zatankować i wypocząć. Ruch na Warcie rośnie i za pięć lat stanie się czymś normalnym.

Z Gorzowa do Witnicy i Kostrzyna pojedziemy przebudowaną ulicą Kostrzyńską i w 2021 r. kierowcy nie będą już pamiętać o dziurach i poniemieckim bruku. Kostrzyńska w połączeniu z nowym węzłem drogowym z S3 będzie kolejnym dobrym szlakiem z i do Gorzowa. Gorzów w 2021 r. połączy się też komunikacją miejską z Sosnami.

Wszystkie te inwestycje, z pozoru tylko dotyczące infrastruktury, będą bowiem tak naprawdę dotyczyć spraw ludzkich. Wspomniałem o nowej idei w zarządzaniu Gorzowem - o dialogu społecznym. Dzięki temu gorzowianie będą bardziej obywatelscy, bardziej współdecydujący o przyszłości swojego miasta. Ta idea to także przekonanie, że dzisiaj nie inwestuje się już w miasto, tylko w mieszkańca. Jako dobry sąsiad, widzę, że władze Gorzowa już to rozumieją. Środki z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych czy też fundusze europejskie służą rozwojowi mieszkańców. Jeśli władze miasta będą konsekwentnie inwestować w człowieka, Gorzów 2021 będzie miastem, które przyciąga.

Bardziej świadomi samorządowo gorzowianie będą bardziej świadomymi sąsiadami i to nas, witniczan cieszy. Dzięki lepszym drogom, nowym ścieżkom rowerowym i odrestaurowanym szlakom wodnym, swobodny przepływ ludzi będzie służył temu, czemu ma służyć. Gorzowianie będą szukać rozrywek poza miastem, będą chcieli pojechać do ZOO Safari w Świerkocinie, Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich czy jechać na grzyby do Sosen. Witniczanie zaś i mieszkańcy innych sąsiadujących gmin, będą jechać do Gorzowa, aby zaspokoić te potrzeby, których nie zaspokoi ich wieś czy małe miasto. Wszyscy na tym skorzystamy. Współpraca się opłaca.

Dariusz Jaworski

Dariusz Jaworski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.