Łukasz Koleśnik

Egzaminy na prawo jazdy w każdym mieście? To możliwe

Maciej Węglarz i Kuba Brzeziński musieli zdawać prawo jazdy na kategorię AM na starych zasadach w Zielonej Górze. Fot. Moto-Wiwa Gubin Maciej Węglarz i Kuba Brzeziński musieli zdawać prawo jazdy na kategorię AM na starych zasadach w Zielonej Górze.
Łukasz Koleśnik

We wszystkich miastach wkrótce można będzie zdawać prawo jazdy kategorii AM. Dyrektor WORD-u cieszy się, ale chce więcej.

Zielonogórski WORD oraz szkoły jazdy od dawna starały się o to, aby w miastach można było zdawać prawo jazdy na kategorie motorowe. - To wygodniejsze i tańsze rozwiązanie dla kursantów. Nie musieliby dojeżdżać na egzaminy praktyczne - mówi Dariusz Waszkowiak z Ośrodka Szkolenia Kierowców Moto-Wiwa w Gubinie.

To właśnie współwłaściciel gubińskiej szkoły jazdy jest jednym z ojców chrzestnych pomysłu, który już częściowo udało się zrealizować. - Nie udałoby się bez wsparcia dyrektora WORD-u Rafała Gajewskiego i senatora Waldemara Sługockiego - przyznaje.

Została tylko formalność?

- Chcielibyśmy, aby w tym roku, w każdym mieście woj. lubuskiego kursanci mogli zdawać egzamin na prawo jazdy kat. AM, czyli na motorowery. Na razie jest to możliwe tylko w Gubinie, Świebodzinie, Lubsku, Żarach, Nowej Soli i Szprotawie. Jednak dzięki zmianom w egzaminowaniu na tę kategorię możemy starać się o pozostałe miasta. Obniżone zostały wymagania, cała procedura jest łatwiejsza. Razem z gorzowskim WORD-em zgłosiliśmy wniosek do marszałka województwa w tej sprawie. Mamy nadzieję, że na najbliższym sejmiku zostanie on przegłosowany - mówi dyrektor Gajewski.
Aby miasto mogło zorganizować egzamin na własnym terenie, musi do niego przystąpić minimum pięć osób. - Cena kursu została obniżona z 750 zł do 350 zł. Wymagania to ukończone 13 lat i 9 miesięcy. Czas trwania egzaminu to zaliczony plac manewrowy i tylko 10 minut jazdy w mieście - wyjaśnia Waszkowiak.

Egzamin na motory też możliwy

To jednak nie wszystko. Zielonogórski WORD stara się jeszcze o to, aby w większych miastach była możliwość zdawania prawa jazdy na kat. A1, A2 oraz A. - Chodzi o wymieniane już: Gubin, Świebodzin, Nową Sól, Żary, Szprotawę i Lubsko - wymienia dyrektor Gajewski. - We wszystkich miastach nie byłoby to możliwe, ponieważ w wypadku tych kategorii wymagania nie zostały obniżone. Potrzebny jest duży plac manewrowy oraz właściwa infrastruktura drogowa. Dlatego mniejsze miasta nie załapią się - podkreśla. Wszystkie te zmiany zostały zawarte we wniosku, który trafił do marszałka. Możliwe, że już podczas najbliższej sesji sejmiku radni zatwierdzą kolejne zmiany i zdawanie w miastach będzie możliwe.

Na razie jednak młodzież m.in. z Gubina może cieszyć się ze zdawania kat. AM na miejscu. - Zdawałem jeszcze w Zielonej Górze. Myślę, że następni kursanci będą mieli łatwiej w swoim mieście - mówi Kuba Brzeziński z Gubina

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.