Ekspert radzi: jesienią przygotuj ogród do zimy

Czytaj dalej
Fot. 123 rf
(oprac. ika)

Ekspert radzi: jesienią przygotuj ogród do zimy

(oprac. ika)

Kiedy i czym okrywać rośliny na zimę podpowiada Elżbieta Wiśniewska, ekspert do spraw ogrodnictwa z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Tegoroczna jesień jest bardzo ciepła. Już prawie połowa grudnia, a mroźnych nocy było niewiele. Nie wiemy jaka będzie zima - mroźna czy ciepła, ale warto już pomyśleć o zabezpieczeniu krzewów, drzew ozdobnych i pnączy przed niską temperaturą i silnymi wiatrami. Pamiętajmy jednak, aby roślin nie okrywać zbyt wcześnie.

Zimozielone krzewy często ochrania się włókniną.

Zabieg ten wykonujemy dopiero wtedy, gdy temperatura, co najmniej przez 3-4 kolejne dni spadnie poniżej 0 stopni C. W przeciwnym wypadku rośliny mogą się „zaparzyć” i skutek będzie jeszcze gorszy, nieodwracalny.

Najlepsze okrycie stanowią gałęzie iglaków (sosny lub jodły, ponieważ nie tracą igieł) oraz słoma. Zimozielone krzewy często ochrania się włókniną. Na żywopłoty nowo posadzone, które są bardzo wrażliwe na przymrozki, można nałożyć „ubranka” specjalnie uszyte z agrowłókniny. Wygląda to może trochę śmiesznie, ale na pewno lepsze to, niż wycinanie wiosną zmarzniętych gałęzi lub nawet całych roślin ze szpaleru uformowanego już żywopłotu.

Przypominam, aby do okrycia zimowego stosować materiały naturalne, lekkie, przewiewne, odporne na deszcz i śnieg. Okrycie nie może być zbyt ciężkie, pędy nie mogą się połamać . Nigdy nie używajmy do okrywania folii.

(oprac. ika)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.