Eldorado, Kuwejt, kraina miodem płynąca? Jak będzie naprawdę?

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Eldorado, Kuwejt, kraina miodem płynąca? Jak będzie naprawdę?

Eliza Gniewek-Juszczak

Nowoczesna kopalnia miedzi może powstać w okolicy Nowej Soli, a w pobliżu Bytomia Odrzańskiego kopalnia soli. Szykuje się nam lubuski Kuwejt, Eldorado? Jeśli, tak, to nie tak szybko, jakbyśmy chcieli.

- Czy jak postawię w piaskownicy przed domem wieżę wiertniczą, to też będzie potwierdzeniem, że jest tam miedź? - zapytał Czytelnik w czwartek, kiedy w Gazecie Lubuskiej opublikowaliśmy artykuł na temat planów budowy kopalni miedzi w okolicy Nowej Soli. Bo właśnie od takich słów zaczynał się tekst. Akurat ta wieża, która góruje nad lasem za Lubięcinem, w gminie wiejskiej Nowa Sól, jest potwierdzeniem istnienia złoża. Wiadomo, że jest tam siedem milionów ton miedzi, a szacuje się, że może być nawet 12 milionów ton. Inwestor, firma z Kanady Miedzi Cooper Corp. od kilku lat prowadzi w naszym województwie kompleksowy program badań złóż. W badania obecności miedzi i srebra w rejonie Nowej Soli zainwestowano około 200 mln zł.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.