"Elektryk" przebudowuje się, chcąc przyciągnąć uczniów

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Józef Piasecki

"Elektryk" przebudowuje się, chcąc przyciągnąć uczniów

Józef Piasecki

Od 1 września 2019 roku CKZiU „Elektryk” ma funkcjonować w trzech zbliżonych do siebie miejscach. Taki jest cel projektu

Zaletą tego rozwiązania jest bliskość obiektów oraz możliwość dostosowania budynków do potrzeb nowoczesnej edukacji oraz wymagań rynku pracy. Chodzi o obiekty znajdujace się w Nowej Soli przy ulicach: Piłsudskiego 61, Piłsudskiego 65 i Kościuszki 28.

- W tej chwili funkcjonujemy przy ul. Witosa, gdzie są dwa budynki dydaktyczne, przy ul. Piłsudskiego 61, gdzie jest hala sportowa oraz przy ul. Piłsudskiego 65, gdzie znajdują się budynki kształcenia zawodowego - mówi Grzegorz Königsberg, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli. Od 1 września w skład CKZiU „Elektyk” wejdą także obiekty rozwiązanego w tym roku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, czyli popularnego „Odlewniaka”.

Planowany jest gruntowny remont budynków przy ul. Piłsudskiego 65. W tym miejscu znajdą się docelowo pracownie kształcenia zawodowego. Będą tam m.in. pracownie wyposażone w sprzęt nowej generacji, np. obrabiarki sterowane numerycznie CNC (skrót od angielskiego Computerized Numerical Control). Często szkoły mają na wyposażeniu sprzęt dydaktyczny który odbiega parametrami, od tego używanego w przemyśle.

- My wychodzimy z zupełnie innego założenia i staramy się pozyskać sprzęt przemysłowy. Z takimi maszynami przecież będą się stykać nasi absolwenci na swoich stanowiskach. Powstanie np. pracownia odnawialnych źródeł energii, z ogródkiem energetycznym na zewnątrz, który będzie ją zasilał. Budujemy także bardzo nowatorską pracownię w porozumieniu z firmą Enea Operator, która ufundowała narzędzia do pracy na słupach. Jeden taki komplet kosztuje, bagatela, 30 tys. złotych. W pracowni będą się znajdować słupy energetyczne o wysokości 2,5 – 3 metry - wyjaśnia dyrektor.

Na słupach będą założone linie napowietrzne, a uczniowie dzięki temu odbędą zajęcia, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Powstanie pracownia procesów produkcyjnych, do obsługi linii produkcyjnych występujących w przemyśle. Doposażona zostanie także spawalnia, pracownie elektryczne, ekonomiczne, informatyczne, powstanie studio fotograficzne. Zakres przebudowy jest bardzo duży, a inwestycja jest rzędu kilkunastu milionów złotych, finansowana z różnych źródeł.

- Aby sprostać wymogom reformy oświaty, musieliśmy przy ulicy Piłsudskiego 65 zlokalizować pracownie językowe. W tym celu w hali znajdującej się od strony siedziby straży pożarnej powstanie nadbudowa, gdzie zostana ulokowane pracownie języków obcych – mówi G. Königsberg.

W dawnym budynku „Odlewniaka” przy ul. Kościuszki, po przeprowadzeniu kapitalnego remontu powstanie 26 pracowni kształcenia ogólnego, sala konferencyjna, biblioteka, całe zaplecze administracyjno-biurowe, pomieszczenia socjalne, dwa boiska sportowe. To mniejsze będzie przeznaczone do piłki nożnej, z 200-metrową bieżnią, stanowiskiem do pchnięcia kulą i do skoku w dal. Drugie boisko ze sztuczną nawierzchnią, posłuży do gdy w piłkę siatkową i koszykówkę. Obiekty przy ul. Kościuszki zostaną połączone łącznikiem z obiektami przy ul. Piłsudskiego 65. Będzie to typowy zewnętrzny kompleks sportowy. W okolicy łącznika, za halą sportową, znajdą się dwa korty tenisowe.

Józef Piasecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.