"Elektryk" przebudowuje się, chcąc przyciągnąć uczniów

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Józef Piasecki

"Elektryk" przebudowuje się, chcąc przyciągnąć uczniów

Józef Piasecki

Od 1 września 2019 roku CKZiU „Elektryk” ma funkcjonować w trzech zbliżonych do siebie miejscach. Taki jest cel projektu

Zaletą tego rozwiązania jest bliskość obiektów oraz możliwość dostosowania budynków do potrzeb nowoczesnej edukacji oraz wymagań rynku pracy. Chodzi o obiekty znajdujace się w Nowej Soli przy ulicach: Piłsudskiego 61, Piłsudskiego 65 i Kościuszki 28.

- W tej chwili funkcjonujemy przy ul. Witosa, gdzie są dwa budynki dydaktyczne, przy ul. Piłsudskiego 61, gdzie jest hala sportowa oraz przy ul. Piłsudskiego 65, gdzie znajdują się budynki kształcenia zawodowego - mówi Grzegorz Königsberg, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli. Od 1 września w skład CKZiU „Elektyk” wejdą także obiekty rozwiązanego w tym roku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, czyli popularnego „Odlewniaka”.

Planowany jest gruntowny remont budynków przy ul. Piłsudskiego 65. W tym miejscu znajdą się docelowo pracownie kształcenia zawodowego. Będą tam m.in. pracownie wyposażone w sprzęt nowej generacji, np. obrabiarki sterowane numerycznie CNC (skrót od angielskiego Computerized Numerical Control). Często szkoły mają na wyposażeniu sprzęt dydaktyczny który odbiega parametrami, od tego używanego w przemyśle.

- My wychodzimy z zupełnie innego założenia i staramy się pozyskać sprzęt przemysłowy. Z takimi maszynami przecież będą się stykać nasi absolwenci na swoich stanowiskach. Powstanie np. pracownia odnawialnych źródeł energii, z ogródkiem energetycznym na zewnątrz, który będzie ją zasilał. Budujemy także bardzo nowatorską pracownię w porozumieniu z firmą Enea Operator, która ufundowała narzędzia do pracy na słupach. Jeden taki komplet kosztuje, bagatela, 30 tys. złotych. W pracowni będą się znajdować słupy energetyczne o wysokości 2,5 – 3 metry - wyjaśnia dyrektor.

Na słupach będą założone linie napowietrzne, a uczniowie dzięki temu odbędą zajęcia, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Powstanie pracownia procesów produkcyjnych, do obsługi linii produkcyjnych występujących w przemyśle. Doposażona zostanie także spawalnia, pracownie elektryczne, ekonomiczne, informatyczne, powstanie studio fotograficzne. Zakres przebudowy jest bardzo duży, a inwestycja jest rzędu kilkunastu milionów złotych, finansowana z różnych źródeł.

- Aby sprostać wymogom reformy oświaty, musieliśmy przy ulicy Piłsudskiego 65 zlokalizować pracownie językowe. W tym celu w hali znajdującej się od strony siedziby straży pożarnej powstanie nadbudowa, gdzie zostana ulokowane pracownie języków obcych – mówi G. Königsberg.

W dawnym budynku „Odlewniaka” przy ul. Kościuszki, po przeprowadzeniu kapitalnego remontu powstanie 26 pracowni kształcenia ogólnego, sala konferencyjna, biblioteka, całe zaplecze administracyjno-biurowe, pomieszczenia socjalne, dwa boiska sportowe. To mniejsze będzie przeznaczone do piłki nożnej, z 200-metrową bieżnią, stanowiskiem do pchnięcia kulą i do skoku w dal. Drugie boisko ze sztuczną nawierzchnią, posłuży do gdy w piłkę siatkową i koszykówkę. Obiekty przy ul. Kościuszki zostaną połączone łącznikiem z obiektami przy ul. Piłsudskiego 65. Będzie to typowy zewnętrzny kompleks sportowy. W okolicy łącznika, za halą sportową, znajdą się dwa korty tenisowe.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.