Etykiety mówią więcej o żywności

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kaśka Borek

Etykiety mówią więcej o żywności

Kaśka Borek

Musisz odżywiać się zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza? Dbasz o dietę i styl życia? Już weszły w życie przepisy, że na środkach spożywczych trzeba oznaczać ich wartość odżywczą.

Węglowodany, białko, tłuszcze... Coraz częściej świetnie znamy te pojęcia, bo stale przybywa przecież zwolenników zdrowego stylu życia i dbania o dietę. Są też tacy, którzy muszą odżywiać się zgodnie z indywidualnymi potrzebami, na przykład w związku z zaleceniami lekarza. Te wszystkie osoby z pewnością ucieszy to, że już weszły w życie przepisy, które wprowadziły obowiązek oznaczania wartości odżywczej środków spożywczych.
Dotąd podawanie takiej informacji było dobrowolne – od 13 grudnia 2016 r. jest obowiązkowe.

Ale nie na wszystkich produktach
Obowiązek podawania informacji o wartości odżywczej nie dotyczy jedynie na przykład produktów nieprzetworzonych (czyli takich, które zawierają pojedynczy składnik lub ich kategorię), drożdży, wody pitnej, ziół, przypraw lub ich mieszanin, napojów alkoholowych, soli, a także żywności w opakowaniach, których największa powierzchnia jest mniejsza niż 25 cm kw.

Musisz wiedzieć, co jesz
1. Na etykietach pozostałych produktów spożywczych obowiązkowo muszą się znaleźć informacje o wartości energetycznej produktu (podawanej w kJ, czyli w kilodżulach, oraz kcal, czyli kilokaloriach), jak również o zawartości sześciu składników: tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka i soli.
Producenci – ale już sami z siebie – mogą podać też ilości innych składników odżywczych, na przykład często informują o zawartości błonnika.
2. Zawartość poszczególnych elementów wartości odżywczej powinna być wyrażania w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml. Często podawana jest też w przeliczeniu na określoną porcję produktu.
Może być podana jednak także tak zwana wartość procentowa referencyjnych wartości spożycia. Wskazuje ona, jaką część referencyjnej wartości spożycia (RWS) na energię lub dany składnik odżywczy pokrywa 100 g/100 ml i/lub porcja produktu.
RWS dla tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka i soli zostały określone dla osób dorosłych. Odnoszą się do referencyjnej wartości energetycznej przeciętnej diety dorosłego człowieka, przyjętej na potrzeby znakowania żywności wartością odżywczą, wynoszącą 2000 kcal dziennie.

Po co są te informacje na produktach
Po to, żebyśmy bez problemu mogli sami sprawdzić w sklepie, jaką wartość odżywczą ma niemal każdy produkt – i na tej podstawie mogli podejmować zakupowe decyzje, dzięki którym jesteśmy w stanie lepiej zadbać o zdrowie.

Takie prawo obowiązuje już w całej UE
Kwestię znakowania żywności regulują teraz jednolite przepisy dla całej Unii Europejskiej.
Zasady określające zawartość merytoryczną etykiet oraz ich wygląd w Unii Europejskiej opublikowano już w 2011 r. Przedsiębiorstwa sektora spożywczego miały jednak trzy lata na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. W Polsce rozporządzenie weszło w życie 13 grudnia 2014 r., ale obowiązek informowania o wartości odżywczej – dopiero 13 grudnia 2016 r.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.