Jakub Nowak

Fizyka na dworze? W Nowej Soli będzie nowy park!

„Magnetyczne wyścigi” to jedna z dziesiątek instalacji, które znajdują się w Krakowie. Podobne urządzenia będą w Nowej Soli. Fot. arch. parku - ogrodoswiadczen.pl „Magnetyczne wyścigi” to jedna z dziesiątek instalacji, które znajdują się w Krakowie. Podobne urządzenia będą w Nowej Soli.
Jakub Nowak

Plany stały się faktem. Nowa Sól rozpoczęła przygotowania do budowy, tuż obok Parku Krasnala, pięknego... Parku Fizyki.

O pomyśle związanym z budową miejsca, w którym uczniowie nowosolskich szkół, ale nie tylko, mogliby uczyć się poprzez zabawę, pisaliśmy już kiedyś na naszych łamach. Wtedy wszystko było jednak jeszcze na etapie... marzeń. Dziś, jak się dowiedzieliśmy, od słów miasto zaczyna przechodzić do czynów.

- Planujemy wypełnić przestrzeń, pomiędzy pierwszą a drugą częścią Parku Krasnala, tworząc tzw. Park Fizyki - przyznaje prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz. Jak zaznacza, wspomniane działania to tak naprawdę kontynuacja pewnej idei, którą miasto rozpoczęło już wiele lat temu. - Kiedyś postawiliśmy sobie cel aktywizacji zdewastowanych terenów nadodrzańskich w mieście. Dziś, jak widać, była to decyzja słuszna, Park Krasnala to duma nie tylko naszego miasta, ale także województwa. Teraz chcemy pójść krok dalej i po kolejnych atrakcjach, m.in. w Parku Krasnala 2, planujemy stworzyć wspomniany ogród doświadczeń fizycznych - opowiada prezydent.

Inspiracją było podobne miejsce, które już od kilku lat znajduje się w Krakowie.

- Nie chcemy go oczywiście kopiować, ale wykorzystać samą ideę. Zależy nam na tym, aby miejsce to służyło mieszkańcom, choć nie ukrywam, że na pierwszym miejscu są tutaj uczniowie - to dla nich ma powstać miejsce, gdzie podczas zabawy będą mogli poznawać zasady fizyki, poznawać przyrodę - wylicza włodarz miasta.

Zdecydowana większość prac ma być oczywiście wykonywana dzięki robotom publicznym. - Materiały na ścieżki już czekają - uśmiecha się Jerzy Ceglarek, który opiekuje się ludźmi wykonującymi wspomniane prace. Nowy park zajmowałby teren od Parku Krasnala do Kaczej Górki, wejdzie w obszar lasu komunalnego. W sumie chodzi o niecałe trzy hektary. Na jakie konkretnie atrakcje możemy liczyć? - Będą to zarówno instalacje dotyczące praw mechaniki, optyki i magnetyzmu, akustyki, hydrauliki, ponadto planujemy rozszerzyć to wszystko o dział matematyki - wylicza J. Ceglarek. Jak dodaje, nad parkiem czuwać będą także nauczyciele z nowosolskich szkół. - Przy współpracy będziemy myśleć nad konkretnymi rozwiązaniami - opowiada.

Park, związany z doświadczeniami, będzie sąsiadował z parkiem linowym, którego budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Spotkanie z projektantem, zaplanowano już dzisiaj. - Będziemy rozmawiać m.in. o rozmieszczeniu urządzeń. Zdecydowaną większość prac tworzyć będziemy samodzielnie, w ramach robót publicznych, w 2016 roku przygotujemy cały teren. Jeśli chodzi o zakup wspomnianych urządzeń, to będziemy starać się o dofinansowanie - opowiada mężczyzna. - Na miejscu stworzone zostaną specjalne alejki, które przygotują uczniów do tego co zobaczą, zależy nam oczywiście przede wszystkim na pogłębieniu ich wiedzy. Wszystko będzie montowane na świeżym powietrzu, urządzenia będą znajdować się tam od kwietnia do października, na czas zimy będą demontowane - dodaje J. Ceglarek.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że park, związany z doświadczeniami, będzie sąsiadował z parkiem linowym, którego budowa rozpocznie się w przyszłym roku. - Do 15 grudnia powinniśmy mieć dokumentację, projektowany był przez specjalistów od wspinaczki z Gliwic - opowiada na koniec mężczyzna.

Jakub Nowak

Dziennikarz i kierownik oddziału w Nowej Soli.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.