Zdzisław Haczek

FUMA młodymi talentami zakwita

Zdzisław Haczek

Rośnie ranga Festiwalu FUMA na krajowej mapie tego typu imprez dla dzieci i młodzieży. W tym roku nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń!

153 zgłoszenia z całego kraju - to rekord w ośmioletniej historii Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Ale Krzysztof Mroziński, kierownik muzyczny imprezy, zwraca też uwagę na śpiewane tu piosenki. - Z tego, co obserwuję, to nasz festiwal jest o tyle popularny, że nawet piosenki dla niego dedykowane są zauważane i nagradzane na innych tego typu imprezach ogólnopolskich - dodaje K. Mroziński. Z kolei muzyk i kompozytor Dariusz Jaros mówi, że młodzi wokaliści chwalą sobie możliwość występu na estradzie z zespołem grającym muzykę na żywo.

Rada artystyczna FUMY tradycyjnie obradowała pod przewodnictwem kompozytora, dyrygenta, aranżera Aleksandra Malisze¬wskiego. I zakwalifikowała m.in. cztery Lubuszanki. 20 maja o laury w konkursie dziecięcym zawalczą Amelia Kiona ze Strzelec Krajeńskich i Nadia Krzyśko z Zielonej Góry, a w konkursie młodzieżowym - Alicja Dawidowicz z Cybinki i Weronika Maciejewska z Kożuchowa.

21 maja, na gali festiwalu, który organizują Zielonogórski Ośrodek Kultury i Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści”, wystąpi Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.