Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza na polsko-niemiecką wystawę „Harte Zeiten / Ciężkie Czasy”

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy
Paweł Kaniak

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza na polsko-niemiecką wystawę „Harte Zeiten / Ciężkie Czasy”

Paweł Kaniak

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza do oglądania wystawy zrealizowanej w ramach międzynarodowego projektu artystycznego „Harte Zeiten / Ciężkie Czasy”.

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to polsko-niemiecki projekt, który ma na celu krzewienie dialogu i współpracy poprzez wystawy, wizyty studyjne w pracowniach oraz sympozjum.

- Kryje się za nim pragnienie, aby w czasach coraz wyraźniej zaostrzającego się klimatu politycznego i społecznego podkreślać - na zasadzie przeciwwagi - wspólne wartości europejskie, oparte na tradycjach humanistycznych. Sztuka jest zawsze odzwierciedleniem postaw społecznych. Poza tym stawia pytania i pobudza do refleksji, na przykład nad kwestią tego, w jaki sposób my, zarówno jako jednostki, jak i jako ogół społeczeństwa, możemy sprostać wyzwaniom teraźniejszości i przyszłości - informuje Tomasz Zieliński z Galerii Miejskiej bwa.

Jak podaje Galeria, dwudziestu artystów biorących udział w projekcie podejmuje w swoich pracach zagadnienia wpisujące się w tematykę Harte Zeiten / Ciężkie Czasy w niezwykle różnorodny sposób - od odizolowania, poszukiwania tożsamości i przynależności do grup społecznych, poprzez ojczyznę, Europę i degradację środowiska naturalnego, aż po umiejętność poruszania się w świecie informacji i postępujących przemian społecznych. Artystów wyłoniono w drodze otwartego zaproszenia do udziału w konkursie.

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to owoc współpracy Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Künstlerbund Baden-Württemberg oraz PORT25 - Raum für Gegenwartskunst w Mannheim. Wystawy i imprezy towarzyszące tworzą okazję do poszerzania kontaktów między instytucjami i artystami z Bydgoszczy i Mannheim, które od trzydziestu lat są miastami partnerskimi.

Wystawy odbędą się równolegle w PORT25 – Raum für Gegenwartskunst w Mannheim oraz w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Pierwsza część została zaplanowana od 30 lipca do 12 września 2021 roku. Następnie wystawy zamienią się miejscami ekspozycji - prace pokazywane w Mannheim zostaną zaprezentowane w Bydgoszczy, a wystawa z Bydgoszczy pojedzie do Mannheim (24 września - 7 listopada 2021 roku).

Zobacz wybrane prace z wystawy "Harte Zeiten / Ciężkie Czasy"

W ramach tego projektu swoją twórczość zaprezentuje łącznie dwudziestu artystów (dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich), przy czym na każdej z wystaw zostaną wyeksponowane prace pięciu twórców polskich i pięciu niemieckich.

Każdej prezentacji towarzyszyć będzie bogaty program obejmujący zwiedzanie z oprowadzaniem, rozmowy z artystami oraz warsztaty. Ponadto we wrześniu odbędzie się weekend performance oraz międzynarodowe sympozjum. Na zakończenie projektu zostanie również wydany katalog.

Projekt odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Bydgoszczy - Rafała Bruskiego i patronatem burmistrza Mannheim - dr Peter Kurz. Honorowy patronat objął także Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec, dr Jarosław Włodzimierz Kuropatwiński.

Na 19 sierpnia zaplanowane jest oprowadzanie po wystawie w Galerii Miejskiej bwa.

Artyści i artystki uczestniczący w wystawach:

Paweł Kaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.