Zdzisław Haczek

Galeria może „mniejsza”, ale notowana wysoko

Dyr. Wojciech Kozłowski prezentuje w Galerii BWA twórców „stąd” - jak Basia Bańda, ale też ze świata - z Ukrainy czy Tajlandii Fot. Zdzisław Haczek Dyr. Wojciech Kozłowski prezentuje w Galerii BWA twórców „stąd” - jak Basia Bańda, ale też ze świata - z Ukrainy czy Tajlandii
Zdzisław Haczek

Zielonogórskie BWA w pierwszej 10 rankingu najlepszych galerii tygodnika „Polityka”! - Szlachetna praca u podstaw - napisano w uzasadnieniu

Naśladujące dźwięki i ruch obrazy zielonogórzanki Basi Bańdy, bezgłowa - żywa! - postać na wystawie „A - NA - TO - MY” Honzy Zamojskiego... Przebrani za zebry artyści z Tajlandii, wędrujący po deptaku... Widzowie, wchodzący po kościach (sztucznych) zwierząt na ekspozycję „Bóg Małpa” Honoraty Martin (przyjechała wprost z Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury), poruszające prace młodych ukraińskich artystów... To tylko wybrane wystawy z 2016 r., które sprawiły, że zielonogórska Galeria BWA wraz z innymi „braćmi mniejszymi”: miejskimi instytucjami w Bielsku-Białej, Opolu i Tarnowie - znalazła się na 9. miejscu rankingu najlepszych galerii tygodnika „Polityka”.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.