"Gazeta Lubuska" Plus - wydanie z 7-8 maja 2016

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
redakcja Gazety Lubuskiej

"Gazeta Lubuska" Plus - wydanie z 7-8 maja 2016

redakcja Gazety Lubuskiej

Sprawdźcie o czym piszemy w dzisiejszym wydaniu "Gazety Lubuskiej" Plus.

Fotograficzne wspomnienia z Gubina. Jak zmieniło się miasto przy granicy?
W minionym tygodniu przedstawialiśmy historyczne zdjęcia z Krosna Odrzańskiego, kolekcjonowane i publikowane przez mieszkańca, Pawła Widczaka. Były to fotografie z okresu po drugiej wojnie światowej, nawet z lat 90-tych. Tym razem przenosimy się do Gubina i cofamy jeszcze bardziej w czasie. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej posiada ogromne zbiory zdjęć z okresu przedwojennego. W tym numerze prezentujemy kilka fotografii świeżo pozyskanych przez stowarzyszenie.

Gorzów: załóż mundurek i chodź z nami znowu do szkoły!
Miasto patrzy w przyszłość i zapowiada budowę szkoły na os. Europejskim. Tak samo było, gdy powstawały u nas polskie szkoły, i potem, gdy rósł Górczyn.

Gorzowianka Maria Góralczyk - Krawczyk (rocznik 1954), wspomina, że za jej czasów „szkoła to była szkoła”. - Słowo nauczyciela liczyło się jak słowo rodzica, a nawet bardziej. Chodziło się w mundurku, dbało o biały kołnierzyk. Nie było rewii mody. Jedynymi ozdobami była najwyżej wstążka we włosach - mówi Czytelniczka, która w latach 60. uczyła się w kilku szkołach - w tym w SP 1, SP2 i SP 6, SP 17.

Zegar na wieży wschowskiego ratusza znów będzie tykać!
Jeszcze w tym miesiącu wiekowy zegar otrzyma nowe części, dzięki którym znów zacznie działać. Naprawa będzie kosztować 1,4 tys. zł.

9 maja to niezapomniane chwile
Usłyszeliśmy, jak spiker głosem donośnym, pełnym namaszczenia, ogłosił kapitulację Niemiec i koniec wojny. O Boże, co się działo w domu! Rzuciliśmy się z płaczem, całując jedni drugich ze szczęścia. To historia Kiewliczów z Nieświeża. A właściwie króciutki jej fragment.

Leśnik znalazł dwa garnce skarbów. I dostał nagrodę
Pamiętacie historię mieszkańca Guzowa, który znalazł ponad sześć tysięcy srebrnych monet? W czwartek Bogusław Szwichtenberg odebrał nagrodę – 50 tysięcy złotych. Za co? Za uczciwość...

________________
Co z tego, że usiądę i będę płakała? Muszę walczyć!
Najpierw synek, później mąż... Diagnoza była jedna – pląsawica Hulingtona. Jednak pani Kasia dzielnie stawia czoło przeciwnościom. I stara się uśmiechać, chociaż często wydaje się, że nie ma powodu. Ale przecież ma ich...

Ten strach ma wielkie oczy. I na dodatek śniadą cerę...
Nie chcecie obcych? – pytają mnie we Frankfurcie nad Odrą. A czy próbowaliście poznać ludzi, którzy uciekają przed wojną? Czy rozmawialiście z nimi choć chwilę? Przecież też byliście w takiej sytuacji...?

W Zielonej Górze potrzebne są inwestycje i kadra
Rodzice niepełnosprawnych dzieci martwią się o ich przyszłość. Proszą więc o wsparcie. Hostelu nie ma w całym województwie. Zielona Góra zamierza wypełnić tę lukę.

List ojca do nieżyjącego syna...
Michał Łysek, wybitny student matematyki na UJ, przypadkowo znalazł się na drodze młodych bandytów. Zginął. Zabójcy szybko wyszli na wolność. – Ja dostałem dożywocie – mówi ojciec Michała

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.