Gdy ból głowy nie daje Ci żyć

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Anastazja Bezduszna

Gdy ból głowy nie daje Ci żyć

Anastazja Bezduszna

Ból głowy to dolegliwość, która od wieków towarzyszy ludziom bez względu na ich płeć, status czy miejsce zamieszkania. Zazwyczaj nie wymaga pilnej interwencji specjalistów, szczególnie jeśli łatwo daje się zwalczyć dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Jednak, gdy ból głowy ma charakter przewlekły lub jest bardzo intensywny, warto skonsultować się z lekarzem i znaleźć jego przyczynę.

Bóle głowy dzielimy na samoistne (około 90 procent przypadków), które są istotą choroby oraz objawowe – będące pochodną innego schorzenia (około 10 procent).

Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim bóle migrenowe oraz napięciowe, których przyczynami są: stres, zmęczenie, nadmiar emocji, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu, hałas, zanieczyszczone powietrze oraz niektóre pokarmy (na przykład żółty ser, orzechy, czekolada) oraz środki konserwujące żywność (na przykład glutaminian sodu).
Natomiast bóle objawowe pojawiają się m.in.: przy infekcjach, chorobach zębów, zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa (szczególnie odcinka szyjnego), chorobach oczu lub zapaleniu opon mózgowych.

Konsultacja neurologiczna
Gdy ból ma charakter przewlekły (długotrwający) albo często się powtarza należy zgłosić się do lekarza neurologa, który oceni czy pod niepozornymi objawami nie ukrywa się poważniejsza dolegliwość wymagająca specjalistycznego leczenia.
Niepokój powinien wzbudzić także ból głowy, który jest bardzo silny i wystąpił pierwszy raz w życiu. Na podstawie wywiadu oraz specjalistycznych badań neurolog ustali czy jest to ból głowy pierwotny (napięciowy lub migrenowy) czy wtórny tj. będący pochodną jakiejś choroby.

- Szczególnie groźne jest nadciśnienie tętnicze. U pacjentów cierpiących na to schorzenie ból lokalizuje się zazwyczaj z tyłu głowy. Zaniechanie leczenia może spowodować stałe wzrastanie ciśnienia tętniczego, a w efekcie zakończyć się udarem mózgu lub zawałem serca - zauważa dr Tomasz Nowakowski, neurolog z Centrum Medycznego MML. - Silne bóle głowy wywołuje również neuralgia nerwu twarzowego. W tym przypadku ból pojawia się kilka razy dziennie po jednej stronie twarzy i choć trwa zaledwie 1-2 minuty, to jest trudny do zniesienia. Nie daje się go złagodzić ogólnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi. Konieczne jest specjalistyczne leczenie, ponieważ nieleczone zapalenie nerwu trójdzielnego może doprowadzić nawet do paraliżu części twarzy - dodaje.

Konsultacja laryngologiczna
Bóle głowy mogą towarzyszyć niewinnemu przeziębieniu, ale także świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Przy infekcjach, którym towarzyszy wysoka temperatura może pojawiać się silny, rozsadzający czaszkę ból, który powinien ustąpić wraz z wyzdrowieniem. Jeżeli tak się nie dzieje, warto odwiedzić laryngologa i upewnić się czy przeziębienie nie przekształciło się przypadkiem w zapalenie zatok przynosowych. Towarzyszący zapalaniu zatok ból najczęściej pojawia się nagle i daje uczucie kłucia lub świdrowania w okolicach czoła, szczęki, górnych zębów lub nasady nosa.

Niektórzy pacjenci skarżą się też na uczucie nabrzmienia twarzy i zaburzenia węchu. - W przypadku ostrego zapalenia ucha oraz zapalenia wyrostka sutkowatego będącego jego powikłaniem nagły, pulsujący ból lokalizuje się przede wszystkim w okolicy ucha, ale może obejmować też całą połowę głowy. Z kolei u pacjentów z półpaścem usznym bóle głowy obejmują skroń, ucho oraz połowę głowy.
W przypadku półpaśca dodatkowym objawem ułatwiającym rozpoznanie tej choroby jest wysypka pojawiająca w okolicach małżowin usznych - zaznacza otolaryngolog.

Gdy chcemy mieć ból z głowy
Ból głowy to problem interdyscyplinarny, który wymaga współpracy lekarzy różnych specjalizacji, jeśli leczenie ma być efektywne. W aptekach dostępnych jest wiele środków farmakologicznych, które skutecznie zwalczają ból. Czasami, gdy te bez recepty okazują się nie wystarczające lekarz neurolog może przepisać silniejsze leki ukierunkowane na przerwanie konkretnego rodzaju bólu.
Zdarza się też, że usuniecie źródła bólu wiąże się z przeprowadzeniem zabiegu laryngologicznego - za każdym razem decyzję o sposobie leczenia lekarz powinien podejmować w porozumieniu z pacjentem. Coraz więcej osób zmagających się z bólami głowy sięga także po mniej konwencjonalne metody walki z bólem takie jak na przykład akupunktura (nakłuwanie za pomocą igieł aktywnych biologicznie punktów na skórze), która w tej materii często okazuje się skuteczna i stanowi dopełnienie tradycyjnej medycyny.

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.