Gdy od komputera bolą oczy

Czytaj dalej
Fot. fot. 123rf
tami

Gdy od komputera bolą oczy

tami

U prawie 90 proc. osób pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, występują problemy z oczami. Powstało nawet specjalistyczne pojęcie, określające takie objawy

Do Computer Vision Syndrom (CVS), należą m.in. podwójne widzenie czy zespół suchego oka - mówi dr Iwona Filipecka.
Najczęstsze dolegliwości okulistyczne, wywołane przez monitor komputera, to ból oczu. Zgłasza go aż 41 proc. pacjentów. Na suchości i pieczenie skarży się 37 proc. pacjentów. 37 proc. osób z CVS dokucza również zaburzenie widzenia, które zwykle określane jest przez pacjentów jako niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie. Do innych zgłaszanych objawów należą zmęczenie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie.

Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka. Jedną z przyczyn powstawania tych objawów jest znaczne zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowo mrugamy około 20 razy na minutę. - Taka częstość mrugania zapewnia równomierne rozprowadzenie łez po powierzchni oka i jego prawidłowe nawilżenie. W trakcie pracy przy komputerze mrugamy 2-3 razy rzadziej - mówi dr Iwona Filipecka. - Powoduje to wysuszanie spojówki i rogówki, a w konsekwencji ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu.

Długotrwała praca przy komputerze może stanowić problem dla alergików

Długotrwała praca przy komputerze może stanowić również problem dla alergików. Monitor bardzo silnie przyciąga cząsteczki kurzu, a wraz z nimi bakterie, pyłki i roztocza. Są to bardzo silne alergeny i mogą powodować długotrwałe alergiczne zapalenie spojówek i powiek, których typowe objawy to stałe zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk tkanek.

Co możemy zrobić, by ulżyć naszym oczom?

tami

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.