Gdy Polak dogada się z Niemcem, może być z tego rada seniorów

Czytaj dalej
Fot. Polski Związek diabetyków słubice
Renata Hryniewicz

Gdy Polak dogada się z Niemcem, może być z tego rada seniorów

Renata Hryniewicz

Seniorzy z Polski i Niemiec będą mieli wspólny kurs języka. Potem mają w planach rozmowy i spotka-nia w kółkach czytelniczych. Na koniec powstanie chyba jedyna taka, polsko - niemiecka, rada seniorów

We Frankfurcie powstaje miejsce spotkań - city Spotkania Seniorów ohne Grenzen - które zgromadzi seniorów z Polski i Niemiec. Będzie po stronie niemieckiej, zaraz przy moście łączącym Słubice i Frankfurt. - Seniorzy obu miast będą tam m.in. uczyć się języka sąsiada, spotykać na śniadaniach, brać udział w zajęciach kółka czytelniczego - mówi Beata Bielecka z urzędu miejskiego w Słubicach.

- Pomysł na spotkania seniorów narodził się, gdy chcieliśmy nawiązać kontakt z niemieckimi diabetykami. Jak się okazało, we Frankfurcie wygląda to inaczej. Tam diabetycy i seniorzy są w jednym związku. Tak więc przy pomocy pani Natalii Szulc nawiązaliśmy kontakt z wszystkimi i postanowiliśmy stworzyć coś wspólnego dla seniorów z Polski i Niemiec - mówi Marian Szewczyk, prezes słubickiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, partnera projektu.

- Chcemy, aby seniorzy poprzez wspólne spędzenie czasu poznali możliwości, jakie kryją się po drugiej stronie Odry - mówi Natalia Szulc z frankfurckiej spółki Arle, która gra pierwsze skrzypce w projekcie. - Bariera językowa, stereotypy, może i nieśmiałość lub strach przed nieznanym często są hamulcem do nawiązywania kontaktów. Naszym celem jest to, by hamulce zlikwidować i aby seniorzy korzystali z ofert, które proponuje im sąsiad, a w szczególności, aby wspólnie planowali i organizowali przedsięwzięcia dla siebie samych - dodaje.

Właśnie po to ma działać Rada Seniorów. - Cieszę się, że ktoś podjął się realizacji pomysłu, który dyskutowany jest od wielu lat. Kibicuję każdemu przejawowi aktywności seniorów i działań na ich rzecz. Będziemy promować i wspierać tą inicjatywę - mówi Urszula Olszowska, prezes Towarzystwa Walki z Kalectwem w Słubicach. Sama zgłosiła wstępnie 12 osób na kurs języka, który rozpocznie cykl spotkań już 1 marca. Osoby, które wezmą w nim udział, mogą się potem włączyć w cały projekt.

- To, jaką wręcz terapeutyczną moc mają spotkania seniorów, widać już było przed laty, gdy słubiczanie i frankfurtczycy zaczęli się spotykać w ramach Polsko - Niemieckiej Akademii Seniorów - mówi Beata Bielecka.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.