Gdzie bilet? W torbie

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Gdzie bilet? W torbie

Leszek Kalinowski

Zielona Góra. Jako pierwsi w Polsce będziemy testować nowy system biletowy. Nie trzeba będzie już zbliżać kart do czytników. A inne jego zalety?

Elektryczne autobusy to jedno, a nowy system biletowy to drugie. - Choć nie narzekamy na nasze elektroniczne bilety i system, to chcemy zrobić kolejny krok do przodu, stąd testy nowości - mówiła we wtorek, 24 sierpnia, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji Barbara Langner, pokazując nam, na czym owe nowości miałyby polegać.

Dzięki nim bowiem ma być wygodnie i automatycznie. Nowy bilet, czyli kartonik w plastikowym opakowaniu, będziemy mogli wrzucić do torby i o nim zapomnieć. Nie trzeba będzie za każdym razem szukać go, przykładać do kasownika. I tak samo przy wyjściu z autobusu... Nieważne, gdzie będzie bilet. Ale jak zaznacza dyrektor MZK - nie wolno go tylko zamykać z metalowej skrzynce. Bo wtedy mogą wystąpić trudności z połączeniem z systemem.

Dzięki nowemu biletowi będzie też można śledzić dokładnie trasy, jakimi podążaliśmy po mieście. Ba, mało tego, pomoże on nam wybrać najlepszą opcją. Jeśli w danym dniu będziemy dużo jeździć po mieście, będzie mógł nam ściągnąć opłatę jak za bilet dobowy. A jak dużo w miesiącu - to jak za bilet miesięczny na 90 przejazdów. Gdy zdarzy się nam przejechać mniej - to na 60 przejazdów itd.

Trwają też prace, by zamiast kartonika wszystko mogło odbywać się za pomocą smartfonów. We wtorek mieliśmy okazję sprawdzić, jak te nowości działają. Zielona Góra jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie rozpocznie się testowane nowego systemu. Miejski Zakład Komunikacji jest już gotowy...

Ten system biletowy to ComfoAccess. Został on stworzony przez inżynierów firmy Trapeze i Albis Technologies. Obie firmy, bazując na szwajcarskich i niemieckich doświadczeniach, opracowały system pod taką właśnie nazwą. W momencie wsiadania do pojazdu aktywowany jest chip na karcie. System rozpoznaje, czy pasażer jest w pojeździe czy poza nim. Wyłapuje też każdy przejechany przez nas odcinek. Ten oznacza odległości między dwoma przystankami. Wszystko to jest rejestrowane w pamięci komputera, który będzie w każdym pojeździe.

Rozliczenie podróży może nastąpić od razu albo też rachunek może być wysyłany do pasażera później, w zależności od wybranej opcji. Do rozliczenia może być dołączone zestawienie odbytych podróży w danym okresie. Inna zaleta systemu? Automatycznie zlicza nam pasażerów, informuje jakimi trasami jeżdżą, w jakich godzinach jest ich najwięcej itd.

Karta ComfoAcces może być rozszerzona do wielofunkcyjnej karty miejskiej (obsługa wypożyczalni rowerów, samochodów, kupno biletów do ośrodków miejskich itp.). O takim rozwiązaniu marzy wielu zielonogórzan. Nie trzeba będzie nosić wielu kart!
A jak na jednym przystanku do autobusu wejdzie nagle 30 pasażerów, to system nie zwariuje? Okazuje się, że testowano go wtedy, gdy do pociągu wchodziło 300 osób i wszystko działało sprawnie.

Testowanie w Zielonej Górze rozpocznie się 1 września i potrwa miesiąc. We wtorek nowe bilety otrzymali m.in. wiceprezydent Dariusz Lesicki i dyrektor departamentu przedsiębiorczości Krzysztof Sikora. Obiecali, że zostawią samochody, by jeździć autobusem MZK.

Czy i kiedy ewentualnie nowy system byłby wprowadzony w mieście, okaże się po przeprowadzeniu testów. Ale znając MZK, prędzej czy później nowości będzie chciało wprowadzić.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.