Gdzie i jakie będą remonty?

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Gdzie i jakie będą remonty?

Eliza Gniewek-Juszczak

Dziewięć zabytkowych kamienic w różnych częściach miasta odzyska dawny blask. W najbliższych dniach przedstawiciele wspólnot podpiszą z miastem umowy w sprawie dotacji.

Iwona Kubacka-Kazieczko to architekt miejski. Od momentu ogłoszenia przez miasto w styczniu naboru wniosków do programu wsparcia remontów zabytkowych kamienic odbierała mnóstwo telefonów zainteresowanych wspólnot mieszkaniowych. Ostatecznie złożono dziewięć bardzo dobrych wniosków i wszystkie uzyskały dotacje. Inwestycje mogły być już rozpoczęte. Dofinansowane zostaną kompleksowe remonty i wymiana dachów.

Dachy i elewacje
Janusz Taborski w kamienicy na rogu ul. Zjednoczenia i Grota Roweckiego mieszka od ćwierćwiecza, od tego czasu remontów nie było. – Na początku były tu mieszkania komunalne. Odkąd wszystkie zostały wykupione, dbamy o to miejsce jak o swoje. Chcieliśmy inny kolor elewacji, jakiś pastelowy, ale zgodnie z ustaleniami z konserwatorem musi być łososiowy, to będzie – mówi pan Janusz, doglądając prac. Roboty przy elewacji i na dachu mają potrwać do końca miesiąca. – Jak rozliczymy koszty, będziemy wiedzieć, co nam można jeszcze robić. Chcielibyśmy zabrać się za piony wodno-kanalizacyjne i klatki schodowe. Jak to zrobimy, to przez dwadzieścia lat nie trzeba będzie nic większego robić. A potem? Niech się martwi kolejne pokolenie – śmieje się pan Janusz. Ale jako członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej chciałby jeszcze zadbać po bezpieczeństwo budynku. – Słyszałem, że pan prezydent planuje też dofinansowywanie monitoringów. Chętnie byśmy taki założyli przy wsparciu miasta – przyznaje. Pan Janusz cieszy się nie tylko z dotacji. Codziennie obserwuje postęp prac na tzw. kwadracie, przy którym położona jest jego kamienica. – Rewitalizacja tego miejsca miała być już dawno, ale czy koncepcji nie było, czy pieniędzy? Ważne, że prace trwają. Myślę, że plac będzie gotowy na Dni Nowej Soli w czerwcu. Tu była tragedia, a teraz będzie ładnie. Szkoda tylko tych kamienic – mówi J. Taborski, pokazując budynki z odpadającym tynkiem. – Starsi mieszkańcy kamienic pewnie by chcieli żeby ich domy były wyremontowane, ale ciężko nazbierać na taki remont, to spora inwestycja – przyznaje mężczyzna.

Większy budżet
Podczas czwartkowej sesji radni przyjmując stosowne uchwały, przyznali dziewięciu wspólnotom pieniądze na dofinansowanie remontów w zabytkowych kamienicach. Początkowa kwota 200 tys. zł, która była do podziału, została zwiększona o prawie 129 tysięcy złotych.

Pieniądze już płyną
W najbliższych dniach będą podpisywane umowy w sprawie dofinansowania. „Ogromnie się cieszę, że wspólnie z radnymi możemy pomóc, aby kolejne kamienice naszych mieszkańców odzyskały swój dawny blask” – napisał wiceprezydent Jacek Milewski na swoim profilu facebokowym. Wpis skomentował m.in. pan Maciej, który stwierdził „jeszcze kilka kadencji i będzie perełką nasze miasto”. Z kolei pan Paweł z Kożuchowa gratulował decyzji. Zapowiedział, że będzie trzymał kciuki za wspólnoty mieszkaniowe. „Mam cichą nadzieję, że moje miasto Kożuchów postawi na rewitalizację kamienic” – podkreślił w komentarzu.
Kamienice, których remont wsparło miasto, położone są przy głównych ulicach. Wszystkie zaplanowane prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.
Ul. Zjednoczenia 12
W planie jest m.in.: rozbiórka dachu, ułożenie dachówki karpiówki w kolorze ceglastym, wymiana okien dachowych, rynien i rur spustowych i przemurowanie kominów. Elewacja już wcześniej została wykonana. Przyznano dotację w wysokości 15 proc. inwestycji, czyli 8,25 tys. zł.
Ul. Muzealna 30
Prace konserwatorskie będą polegały m.in. na rozbiórce starego pokrycia dachowego i położeniu nowej dachówki w kolorze ceglastym, wymianie rynien i rur spustowych. Przyznano dotację w wysokości 15 proc. wartości inwestycji, czyli 10,9 tysięcy zł.
Ul. Muzealna 7
W planie jest kompleksowy remont dachu. Wymienione mają być rynny i rury spustowe. Wyremontowane mają być też balkony oraz cała elewacja od strony ul. Muzealnej i Zjednoczenia.
Wyremontowana i ocieplona zostanie elewacja od podwórza. Wymienione mają być okna na klatce schodowej i w piwnicach. Wyremontowane zostaną drzwi wejściowe i wymienione drzwi od podwórza. Przyznano dotację w wysokości 25 proc. wartości inwestycji, czyli 105 tysięcy zł.
Ul. Witosa 38
Inwestycja obejmuje wykonanie ocieplenie elewacji tylnych, remont elewacji frontowej, remont dachu, remont balkonów od strony ulicy i wymianę parapetów.
Przyznano dotację w wysokości 25 proc. wartości inwestycji, czyli 65,8 tysiąca zł.
Ul. Żwirki i Wigury 2
Prace konserwatorskie obejmują m.in.: rozbiórkę starego dachu i ułożenie nowego, wymianę rynien, przemurowanie kominów. Przyznano dotację w wysokości 15 proc. inwestycji, czyli 13,7 tys. zł.
Ul. Wojska Polskiego 33
Potrzebne są takie prace: ocieplenie elewacji tylnych i remont elewacji frontowej, remont dachu, przemurowanie kominów, wymiana rynien, parapetów.
Renowacji wymaga też drewniany ganek od podwórza. Przyznano dotację w wysokości 25 proc. wartości inwestycji, czyli 36,25 tys. zł.
Ul. Grota Roweckiego 10
Zaplanowano ocieplenie i otynkowanie tylnej elewacji. Wyremontowana ma być także elewacja frontowa. Wymienione będą parapety. Wykonana będzie także obróbka blacharska, wymienione zostaną rury spustowe. Przyznano dotację w wysokości 25 proc. całej inwestycji – 15,5 tys. zł.
Ul. Zjednoczenia 36-Grota Roweckiego 2
Zaplanowano m.in.: ocieplenie elewacji tylnych, renowację elewacji frontowej, kompleksowy remont dachu, przemurowanie kominów, wymianę rynien i parapetów. Przyznano dotację w wysokości 25 proc. inwestycji, czyli 70 tys. zł.
Ul. Waryńskiego 2
Zaplanowano renowację bramy wejściowej i wykonanie izolacji ścian fundamentowych na elewacji frontowej. Przyznano dotację w wysokości 25 proc. wartości inwestycji, czyli 3,5 tysiąca zł.

Milion już pękł
To ósma edycja programu. Wcześniej miasto wsparło remonty czterdziestu kamienic. Do tej pory przyznano prawie milion złotych wsparcia. Teraz ta kwota wzrosła o 329 tysięcy. Wspólnoty mieszkaniowe, które będą chciały skorzystać z możliwości uzyskania dotacji, będą mogły się zgłaszać na początku przyszłego roku. - Mamy kilka takich budynków, które wymagają remontów i wsparcie z programu miejskiego bardzo by się przydało. Będziemy startować za rok - zapowiada Anna Kodzis z Administracji Nieruchomości Wspólnota. a ą

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.