Eliza Gniewek-Juszczak

Gdzie i kiedy odbędą się miejskie wigilie

Miejskim wigiliom często towarzyszą jarmarki bożonarodzeniowe, podczas których można kupić niepowtarzalne prezenty gwiazdkowe lub świąteczne ozdoby do Fot. Magda Weidner Miejskim wigiliom często towarzyszą jarmarki bożonarodzeniowe, podczas których można kupić niepowtarzalne prezenty gwiazdkowe lub świąteczne ozdoby do naszych mieszkań
Eliza Gniewek-Juszczak

Większość miejskich wigilii odbędzie się 18 grudnia. Podpowiadamy gdzie i kiedy odbędą się otwarte spotkania, które jednoczą mieszkańców.

Chyba pierwsza wigilia miejska w naszym regionie odbyła się w sobotę, 10 grudnia w Krośnie Odrzańskim. Była połączona z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Można już było kupić nie tylko świąteczne ozdoby, ale też choinki i karpie. Ciekawą propozycję przygotowała biblioteka - stoisko, na którym można było posłuchać świątecznych baśni i bajek.

Miejskie wigilie co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Zielona Góra
O szczegółach imprezy można przeczytać na stronie drugiej w rozmowie Gazety Lubuskiej z Agatą Miedzińską, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, który przygotowuje to wielkie święto zielonogórzan.

Nowa Sól
- Pięknym nowosolskim zwyczajem jest celebrowanie wspólnie z naszymi mieszkańcami Wigilii Bożego Narodzenia. Spotykamy się zawsze na kilka dni przed świętami, aby wspólnie przełamać się opłatkiem, zaśpiewać kolędy, pobyć po prostu razem – zachęca do udziału Ewa Batko, rzeczniczka urzędu miejskiego.
W tym roku Miejska Wigilia odbędzie się w niedzielę 18 grudnia między godziną 16.00 a 18.00 w części spacerowej Placu Wyzwolenia. Organizatorzy, czyli urząd miasta oraz nowosolscy radni, będą częstowali gości: pierogami, barszczem, gorącą herbatą i kawą. Nie zabraknie również pysznych ciast.

Wigilia Sybiraków
Uroczyste spotkanie opłatkowe organizuje Zarząd Koła Związku Sybiraków w Nowej Soli. Wigilia odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Kościuszki 26. Szefowa koła Danuta Cygan zaprasza Sybiraków i sympatyków i zachęca do zapisania terminu imprezy: wtorek, 20 grudnia, godz. 15.30. Będą jasełka w wykonaniu uczniów szkoły. Swój program artystyczny przygotują też Sybiracy.

Sulechów
Również w tej miejscowości najbardziej odpowiednim terminem na miejską wigilię i jarmark okazała się najbliższa niedziela. Już od godziny 10 na placu Ratuszowym będzie trwał kiermasz, a o godzinie 14.00 zacznie się wigilia. Będą: życzenia, dzielenie się opłatkiem i wieczerza wigilijna. Kolędy i pastorałki usłyszymy m.in. w wykonaniu pracowników i podopiecznych OPS. Wystąpią także soliści studia piosenki Sulechowskiego Domu Kultury, uczniowie szkoły podstawowej w Bukowie, solistki OSW w Sulechowie, artyści z Zespołu Śpiewaczego „Dominanta” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz chór Cantabile.
„Bądźcie z nami tego dnia!” - tymi słowami zachęcają mieszkańców do udziału organizatorzy.

Bytom Odrzański
Na bytomskim rynku miejska wigilia odbędzie się trzeci raz. Wyznaczono niedzielę 18 grudnia. Początek o godz. 16. – Plakaty wykonujemy sami z osobami niepełnosprawnymi na zajęciach artystycznych – podkreśla Katarzyna Zielonka, prezes Stowarzyszenia Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Przystań”, które jest głównym organizatorem imprezy.
Spotkanie rozpoczną życzenia świąteczne od księdza proboszcza, burmistrza i radnych. Zaraz po życzeniach będzie można dzielić się opłatkiem. Harcerze przyniosą „Betlejemskie Światełko Pokoju”. Zaplanowano też występy dzieci z klas drugich. Usłyszeć i zaśpiewać będzie można tradycyjne polskie kolędy. Będą też występy zespołu ludowego „Wierzbniczanki”. A grupa wokalna „Przystań” przygotowała inscenizację integracyjną. Będzie także poczęstunek i kiermasz, na którym będzie można kupić ozdoby świąteczne.

Kożuchów
Do wspólnego kolędowania zapraszają radni miasta i burmistrz. Również w tym mieście najlepsza okazała się niedziela na wspólne spotkanie. Początek o godz. 15.00 na Rynku. Z mieszkańcami kolędować będą Kożuchowska Orkiestra Dęta, zespół Na Fali i studio wokalne Redis. Wszystkie osoby, które chcą i mogą podzielić się swoimi wypiekami mogą przynieść ciasta do CK Zamek lub na Rynek.

Otyń
Wigilię zaplanowano w najbliższą niedzielę o godz. 14. Spotkanie rozpoczną życzenia od władz gminy. Będzie można wspólnie kolędować z zespołem „Jarzębinki”. Wystąpią także uczniowie gminnych szkół z programem artystycznym. Przygotowane zostaną potrawy wigilijne. W razie silnego wiatru lub dotkliwego zimna spotkanie przeniesie się do Zespołu Szkół w Otyniu.

Żary
Wprawdzie miejska wigilia odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia, to świętować będzie można już od piątku podczas jarmarku bożonarodzeniowego.
Już w pierwszy dzień na rynku wystąpią: Miejska Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury oraz zespoły z ŻDK. O 15.30 zacznie się wspólne kolędowanie z zespołem „Aby Do Rana”.
W sobotę, o godzinie 11 zacznie się koncert laureatów i wyróżnionych w Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
Natomiast wigilia miejska zacznie się w niedzielę, o godzinie 12.00. Wystąpi kapela góralska Dolina „Nowego Słońca” i „Hot Cafe”. Każdego dnia dla dzieci będzie darmowa ciuchcia.

Żagań
Jarmark bożonarodzeniowy i żagańska wigilia odbędą się w niedzielę, 18 grudnia na placu Słowiańskim. O godzinie 16.00 rozpocznie się świąteczny koncert, a godzinę później mieszkańcy miasta będą mogli podzielić się opłatkiem. Będą wigilijne potrawy i okazja do zrobienia ostatnich zakupów podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który potrwa od 10.00 do 18.00.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.