Leszek Kalinowski

Gdzie w Zielonej Górze stanie święty Urban?

Leszek Kalinowski

Z inicjatywy wiernych z parafii pw. św. Urbana I w centrum miasta ma stanąć pomnik patrona miasta i winiarzy. Radna Bożena Ronowicz proponowała, by rzeźba stanęła na Winnym Wzgórzu. Bardziej by tu pasowała, bo jest winnica. A przy kościele nie ma elementów winiarskich. Poza tym rosną kasztanowce, a na nich siedzą ptaki , które jak do określiła radna - wysyłają guano w dół.
- Tę lokalizację wskazali księża. Proszę nie atakować Kościoła - mówił Robert Górski.

- Już czas myśleć, co się mówi. Kolejny raz zwracam panu uwagę - ripostowała B. Ronowicz. - To są grubiańskie wypowiedzi.
Radny Jacek Budziński ratował sytuację mówiąc, że części kasztanowców na placu już nie ma, więc można być spokojnym. Przypomniał, że św. Urban edyktem papieskim został patronem miasta. Z projektem uchwały w tej sprawie wystąpił prezydent Janusz Kubicki.

Lokalizacja w centrum miasta została zaakceptowana. Bo uroczystości ku czci patrona miasta odbywają się właśnie na deptaku. Jak i samo święto Winobrania.

Przy okazji radni weszli na strony internetowe, by więcej dowiedzieć się, kim był św. Urban I.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.