Leszek Kalinowski

Gdzie w Zielonej Górze stanie święty Urban?

Leszek Kalinowski

Z inicjatywy wiernych z parafii pw. św. Urbana I w centrum miasta ma stanąć pomnik patrona miasta i winiarzy. Radna Bożena Ronowicz proponowała, by rzeźba stanęła na Winnym Wzgórzu. Bardziej by tu pasowała, bo jest winnica. A przy kościele nie ma elementów winiarskich. Poza tym rosną kasztanowce, a na nich siedzą ptaki , które jak do określiła radna - wysyłają guano w dół.
- Tę lokalizację wskazali księża. Proszę nie atakować Kościoła - mówił Robert Górski.

- Już czas myśleć, co się mówi. Kolejny raz zwracam panu uwagę - ripostowała B. Ronowicz. - To są grubiańskie wypowiedzi.
Radny Jacek Budziński ratował sytuację mówiąc, że części kasztanowców na placu już nie ma, więc można być spokojnym. Przypomniał, że św. Urban edyktem papieskim został patronem miasta. Z projektem uchwały w tej sprawie wystąpił prezydent Janusz Kubicki.

Lokalizacja w centrum miasta została zaakceptowana. Bo uroczystości ku czci patrona miasta odbywają się właśnie na deptaku. Jak i samo święto Winobrania.

Przy okazji radni weszli na strony internetowe, by więcej dowiedzieć się, kim był św. Urban I.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.