Gdzie wyrzucać stare leki?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Leszek Kalinowski

Gdzie wyrzucać stare leki?

Leszek Kalinowski

Mieszkańcy i aptekarze w Zielonej Górze chcą przywrócenia kontenerów do utylizacji leków. Choćby w wybranych aptekach. Czy to możliwe?

Jeśli mieszkańcy nie będą mieli gdzie wyrzucać starych leków, to trafią one do przydomowych śmietników. Zdaniem radnej Bożeny Ronowicz - stwarza to zagrożenie dostępu do leków dla osób, które nie powinny ich otrzymywać.

Jak tłumaczy Krzysztof Sikora z magistratu, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, miasto ma obowiązek zorganizować odbiór selektywnie zbieranych odpadów z gospodarstw domowych, w tym starych lekarstw, w punktach selektywnego zbierania odpadów. W mieście mamy takie punkty: przy ul. Zjednoczenia 110 w budynku „C”, w którym mieści się Biuro Gospodarki Odpadami oraz w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (obok dyspozytorni), a także na wysypisku śmieci ul. Wrocławska 73.

Natomiast prawo w żaden sposób nie nakłada na aptekarzy obowiązku odbierania leków przeterminowanych od klientów, zależy to wyłącznie od ich dobrej woli. W związku ze zgłoszonym zapytaniem, zostanie rozesłana do aptek prośba o umożliwienie klientom przynoszenia leków do utylizacji. Miasto uruchomi też w najbliższym czasie co najmniej jeden dodatkowy punkt odbioru przeterminowanych leków.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.