Geodeci idą na wieś. Pomierzą nasze domy

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Geodeci idą na wieś. Pomierzą nasze domy

Grzegorz Kozakiewicz

Prace związane z aktualizacją ewidencji gruntów i budynków ruszą w najbliższych tygodniach. Obejmą cały obszar gminy Żary.

Spotkanie sołtysów gminy wiejskiej przypadło w Dzień Sołtysa. Oprócz życzeń, kwiatów i upominków, zebranie zdominował temat Programu 500+ i sprawa prac nad modernizacją operatu ewidencji gruntów i budynków. - Projekt czeka od roku 2011 - mówiła Alicja Baranowska, naczelnik powiatowego wydziału geodezji i katastru. - Ze względu na brak pieniędzy zabieramy się za niego dopiero teraz. Gmina Tuplice i gmina wiejska Żary są ostatnie w kolejce.

Przetarg na wykonanie prac wartych 633 tysiące złotych wygrało konsorcjum firm „Geomap” z Zielonej Góry oraz OPGK Rzeszów S.A. Jego zadaniem będzie stworzenie od podstaw spisu gminnych nieruchomości wraz z informacją o ich właścicielach.
- Wizyt pracowników Geomapu można spodziewać się już od najbliższego piątku - zaznacza A. Baranowska - Geodeci wejdą do wszystkich gospodarstw, by określić funkcje poszczególnych budynków.

5 oferentów zgłosiło się do przetargu na prace geodezyjne. Kontrakt wart jest ponad 600 tys. zł

Tworzone właśnie kartoteki, będą niezbędne w przypadku sprzedaży lub przekazania nieruchomości. Sporządzając akt notarialny będziemy musieli sięgnąć po zawarte w nich informacje.

Stąd prośba, by mieszkańcy gminy okazali geodetom wszelaką pomoc. Ci którzy zaniedbali przekazanie wiadomości o zmianie adresu zamieszkania, zobowiązani są go zaktualizować w powiatowym wydziale geodezji. Usprawni to obieg korespondencji w sprawie prowadzonych prac.

Jeśli przegapimy odwiedziny „Geomapu” będziemy mieli jeszcze szansę wnieść uwagi do tworzonej ewidencji. Od 27 czerwca przez trzy tygodnie, będzie ona dostępna do wglądu w żarskim starostwie.

- Doświadczenie uczy, że interesanci rzadko z takiej możliwości korzystają - przyznaje pani naczelnik - W naszych spisach roi się od nieaktualnych danych. Sądy prowadząc postępowania spadkowe nie były zobowiązane nas powiadamiać. Ważne więc by teraz to wyłapać i skorygować. Jeśli w nowych kartotekach pojawią się błędy, kosztami przyszłych zmian obciążony zostanie właściciel nieruchomości.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.