Gierek zdekomunizowany. Ziętek jeszcze poczeka. Wojewoda Wieczorek zmienił patronów ulic i rond LISTA NAZW ULIC

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Gierek zdekomunizowany. Ziętek jeszcze poczeka. Wojewoda Wieczorek zmienił patronów ulic i rond LISTA NAZW ULIC

Agata Pustułka

LISTA NOWYCH NAZW ULIC W MIASTACH: W ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej wojewoda śląski zaczął od wczoraj sukcesywnie zmieniać patronów ulic, rond i skwerów. Na pierwszy ogień poszło 11 z nich, w tym Edward Gierek, były I sekretarz KC PZPR, patron ronda w Sosnowcu. - Nie miałem żadnych wątpliwości. To był komunistyczny aparatczyk - ocenił wojewoda. Teraz będzie to rondo Zagłębia Dąbrowskiego. Radni SLD już zapowiadają, że podejmą uchwałę przywracającą Gierka. Szykuje się więc awantura.

Co ciekawe, wojewoda nie zdecydował się na dekomunizację generała Jerzego Ziętka. Poprosił o dodatkową opinię z... centrali IPN, gdyż ta z katowickiego oddziału, nakazująca zmianę, jest jego zdaniem zbyt lakoniczna. Do dekomunizacji wojewodzie pozostało jeszcze 117 patronów. Chce się uwinąć, by zdążyć na rocznicę stulecia niepodległości RP. Wojewoda sam decyduje o zmianie tam, gdzie samorządy nie chciały tego robić.

Podczas specjalnego spotkania z dziennikarzami, w symbolicznym dniu 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o rozpoczęciu dekomunizacji patronów ulic, skwerów i rond. Tego wymaga ustawa. Do tej pory czas na zmiany miały samorządy, ale nie wszystkie zdecydowały się na ten krok.

Do zdekomunizowania wojewoda ma 128 patronów. Wczoraj „rozprawił się” z jedenastoma, przy czym w pięciu przypadkach były to ulice, którym patronował pisarz Leon Kruczkowski. Najwięcej kontrowersji do tej pory budziła jednak dekomunizacja dwóch postaci znaczących dla Śląska i Zagłębia. Chodzi o Jerzego Ziętka, byłego wojewodę, i Edwarda Gierka, byłego I sekretarza PZPR. Jeśli „Ziętków” w regionie jest sporo, to Gierek tylko jeden, w Sosnowcu jako patron okazałego ronda.

Gierek zdekomunizowany. Ziętek jeszcze poczeka. Wojewoda Wieczorek zmienił patronów ulic i rond LISTA NAZW ULIC
Rondo Gierka z lotu ptaka. Wojewoda chce, by nosiło nazwę ronda Zagłębia Dąbrowskiego.

Zobacz jakie ulice w woj. śląskim zmieniły swoje nazwy...

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.