Filip Pobihuszka

Gimina wiejska Nowa Sól: Szkolne mury będą piąć się do góry

O rewolucji w gminnej oświacie pisaliśmy już na łamach „GL” w kwietniu tego roku. Wtedy los gimnazjów wciąż się ważył O rewolucji w gminnej oświacie pisaliśmy już na łamach „GL” w kwietniu tego roku. Wtedy los gimnazjów wciąż się ważył
Filip Pobihuszka

Jeszcze w tym roku zostanie wyłoniony wykonawca, który wiosną 2017 rozbuduje dwie gminne szkoły. Nowe klasy przydadzą się niezależnie od ministerialnych planów w sprawie gimnazjów.

- Jedni likwidują, a ja rozbudowuję – tymi słowami, pod koniec kwietnia, wójt Izabela Bojko, skwitowała zaplanowaną w gminie reformę oświaty. Wniosek o unijne dofinansowanie na rozbudowę dwóch szkół był już wówczas złożony, jednak na decyzję trzeba było jeszcze poczekać. Dziś wiemy już, że gmina dofinansowanie dostała. Projekt, którego wartość oceniono na ponad 3,8 mln zł, zostanie wsparty kwotą niespełna 2,1 mln zł. Dodatkowym smaczkiem, którym gmina zdążyła już się pochwalić, jest fakt, że wniosek zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej.

Rozbudowa dotyczyć będzie dwóch placówek: w Przyborowie i Lubieszowie. Dyrektorka drugiej ze szkół, Wanda Trzeciak, nie kryje zadowolenia z takiego obrotu spraw. - My się cieszymy, że taka rozbudowa będzie, bo są nam potrzebne klasy. Jeśli teraz idzie się w kierunku ośmioklasowych szkół podstawowych, to jak najbardziej jest nam to na rękę – wyjaśnia. Jednocześnie pani dyrektor dementuje informację, jakoby rozbudowa miała kolidować w jakiś sposób z funkcjonowaniem placówki. – To będzie po prostu dostawiony budynek do obecnie istniejącego budynku. Ekipa budowlana wejdzie i nie będzie to kolidowało z zajęciami, które będą odbywać się na terenie szkoły. Ja tu będę wszystkiego pilnować! – deklaruje.

Kiedy rozpoczną się prace? W przyszłym roku. Jednak dokładny termin nie jest jeszcze znany. - W tym roku musimy wyłonić wykonawcę i od razu podpiszemy umowę. A rozbudowa ruszy w momencie, gdy tylko temperatura powietrza pozwoli. W roku 2018 musze inwestycję całkowicie zamknąć – wyjaśnia I. Bojko.

- Cieszę się z tego pierwszego miejsca. To pokazuje, że wniosek był dobrze napisany i rozbudowa jest zasadna. Generalnie włodarze zwijają szkoły, niektórzy traktują oświatę jako piętę Achillesa. A dla mnie to jest najwyższe dobro jakie mam w gminie. Bo nie mam żadnego domu kultury, więc nasze działania mają windować szkoły – mówi pani wójt.

Przypomnijmy, że gminna reforma oświaty to bezpośrednie następstwo tego, co wydarzyło się w sierpniu ubiegłego roku. Chodzi o zerwanie wieloletniego porozumienia między gminą wiejską a miastem, na mocy którego dzieci ze wsi mogły uczęszczać do szkół w Nowej Soli. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego okazało się, że dla siódemki uczniów z terenów wiejskich zabrakło miejsca w nowosolskiej Szkole Podstawowej nr 5. Władze miasta zaproponowały wysłanie dzieci do SP 1, ale na to z kolei nie zgodzili się rodzice. Zapadła więc decyzja o rozbudowie gminnych podstawówek i utworzeniu dwóch nowych gimnazjów. Planów tych nie krzyżuje pomysł ministerstwa o powrocie do systemu ośmioklasowego, bo dodatkowe klasy tak czy siak przydadzą się, by pomieścić dodatkowych uczniów. W Lubieszowie powstaną trzy nowe pomieszczenia, w Przyborowie cztery.

A gdyby tego było mało, inwestycja w szkoły zazębia się z gminną demografią. W ciągu ostatnich dwóch lat w gminie przybyło ok. setki nowych mieszkańców.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.