Leszek Kalinowski

Gimnazja staną się podstawówkami? Miasto przymierza się do zmian

Młodsi uczniowie pożegnali się już ze szkołą. Nie przypuszczali, że w SP spędzą  nie 6 a 8 lat. Fot. Mariusz Kapała Młodsi uczniowie pożegnali się już ze szkołą. Nie przypuszczali, że w SP spędzą nie 6 a 8 lat.
Leszek Kalinowski

Rząd zapowiada zmiany, gminy będą musiały zadanie wykonać. Mają na to rok, ale już dziś zastanawiają się, jak ułożyć nową siatkę szkół.

Zapowiedź reformy edukacji wywołała w samorządach, ale także w środowisku nauczycielskim oraz wśród rodziców wiele niepokojów. Wiceprezydent Wioleta Haręźlak podkreśla, że miasto już wcześniej brało pod uwagę różne warianty. Choć wszyscy myśleli, że reforma wprowadzi czteroklasowe podstawówki. W tym przypadku liczba uczniów w placówkach inaczej by się rozłożyła. A warto pamiętać o tym, że obecnie w podstawówkach mamy pięć podwójnych roczników. Bo przez tyle lat do pierwszej klasy szły jednocześnie sześcio- i siedmiolatki. Potem sytuacja będzie inna.

Nabór do ośmioletniej szkoły podstawowej rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. Wtedy to też kończący klasę szóstą podstawówki nie będą już składać wniosków o przyjęcie do gimnazjów. Te mają być systematycznie wygaszane. Miasto na razie nie chce zdradzać, co się stanie z budynkami po gimnazjach. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że część z nich jak np. Gimnazjum nr 1 przy al. Wojska Polskiego czy nr 7 przy ul. Zachodniej staną się podstawówkami. Gimnazjum nr 6 przy ul. Chopina także, ale może być połączone z jedną z podstawówek (SP-15 lub SP-11). Gimnazja na Chynowie, na os. Pomorskim w Zespole Edukacyjnym nr 3, Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, Zespole Szkół Ekologicznych, a także w Przylepie i Drzonkowie przestaną istnieć. W obiektach tych będą szkoły podstawowe i w niektórych LO.
Podobnie będzie w Zespole Szkół Akademickich przy Szosie Kisielińskiej, gdzie obecnie jest i gimnazjum i liceum. A placówkę prowadzi nie miasto, lecz osoba fizyczna.

Trwają dyskusje na temat, co z gimnazjami nr 2 przy ul. św. Cyryla i Metodego oraz nr 3 przy ul. św. Kingi. Na pewno obiekty zostaną przeznaczone na cele oświatowe. Jakie szkoły się w nich znajdą? Do dwójki mogą dołączyć inne placówki niepubliczne, w trójce - wydaje się prawdopodobne - miejsce zajmie V LO, z którym gimnazjum już dziś dzieli budynek. Czy jeszcze inna szkoła także? Czas pokaże. Istniejące podstawówki będą musiały zmieścić jeszcze dwie klasy (VII i VIII). Ale w związku z tym, że gimnazja staną się szkołami podstawowymi, trzeba będzie zmienić obwody. Konieczne będą też wymiany mebli, remont toalet i szatni, by dostosować je do dzieci. Konieczne będzie też szkolenie kadry. Część nauczycieli z gimnazjów ma pracować w SP, część w LO i technikach, w których o rok wydłuży się nauka. Miasto zapewnia, że wkrótce przedstawi swoje pomysły, ale po dyskusjach z nauczycielami, dyrektorami, związkami zawodowymi.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.