Leszek Kalinowski

Gimnazja staną się podstawówkami? Miasto przymierza się do zmian

Młodsi uczniowie pożegnali się już ze szkołą. Nie przypuszczali, że w SP spędzą  nie 6 a 8 lat. Fot. Mariusz Kapała Młodsi uczniowie pożegnali się już ze szkołą. Nie przypuszczali, że w SP spędzą nie 6 a 8 lat.
Leszek Kalinowski

Rząd zapowiada zmiany, gminy będą musiały zadanie wykonać. Mają na to rok, ale już dziś zastanawiają się, jak ułożyć nową siatkę szkół.

Zapowiedź reformy edukacji wywołała w samorządach, ale także w środowisku nauczycielskim oraz wśród rodziców wiele niepokojów. Wiceprezydent Wioleta Haręźlak podkreśla, że miasto już wcześniej brało pod uwagę różne warianty. Choć wszyscy myśleli, że reforma wprowadzi czteroklasowe podstawówki. W tym przypadku liczba uczniów w placówkach inaczej by się rozłożyła. A warto pamiętać o tym, że obecnie w podstawówkach mamy pięć podwójnych roczników. Bo przez tyle lat do pierwszej klasy szły jednocześnie sześcio- i siedmiolatki. Potem sytuacja będzie inna.

Nabór do ośmioletniej szkoły podstawowej rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. Wtedy to też kończący klasę szóstą podstawówki nie będą już składać wniosków o przyjęcie do gimnazjów. Te mają być systematycznie wygaszane. Miasto na razie nie chce zdradzać, co się stanie z budynkami po gimnazjach. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że część z nich jak np. Gimnazjum nr 1 przy al. Wojska Polskiego czy nr 7 przy ul. Zachodniej staną się podstawówkami. Gimnazjum nr 6 przy ul. Chopina także, ale może być połączone z jedną z podstawówek (SP-15 lub SP-11). Gimnazja na Chynowie, na os. Pomorskim w Zespole Edukacyjnym nr 3, Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, Zespole Szkół Ekologicznych, a także w Przylepie i Drzonkowie przestaną istnieć. W obiektach tych będą szkoły podstawowe i w niektórych LO.
Podobnie będzie w Zespole Szkół Akademickich przy Szosie Kisielińskiej, gdzie obecnie jest i gimnazjum i liceum. A placówkę prowadzi nie miasto, lecz osoba fizyczna.

Trwają dyskusje na temat, co z gimnazjami nr 2 przy ul. św. Cyryla i Metodego oraz nr 3 przy ul. św. Kingi. Na pewno obiekty zostaną przeznaczone na cele oświatowe. Jakie szkoły się w nich znajdą? Do dwójki mogą dołączyć inne placówki niepubliczne, w trójce - wydaje się prawdopodobne - miejsce zajmie V LO, z którym gimnazjum już dziś dzieli budynek. Czy jeszcze inna szkoła także? Czas pokaże. Istniejące podstawówki będą musiały zmieścić jeszcze dwie klasy (VII i VIII). Ale w związku z tym, że gimnazja staną się szkołami podstawowymi, trzeba będzie zmienić obwody. Konieczne będą też wymiany mebli, remont toalet i szatni, by dostosować je do dzieci. Konieczne będzie też szkolenie kadry. Część nauczycieli z gimnazjów ma pracować w SP, część w LO i technikach, w których o rok wydłuży się nauka. Miasto zapewnia, że wkrótce przedstawi swoje pomysły, ale po dyskusjach z nauczycielami, dyrektorami, związkami zawodowymi.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.